Przejdź do treści
Zaproszenie na Mazury AirShow 2018 (fot. Mazury AirShow)
Źródło artykułu

Mazury AirShow 2018 w pierwszy weekend sierpnia

Już niedługo, w pierwszy weekend sierpnia odbędą się mazurskie pokazy lotnicze, znane i realizowane pn. „Mazury AirShow 2018". To już jubileuszowa, dwudziesta edycja mazurskich pokazów skupiająca około 200 tys. obserwatorów oglądających lotnicze popisy z plaży miejskiej i portu żeglugi w Giżycku, brzegów jeziora, z jachtów i statków a wszystko w pięknej scenerii Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

Organizatorzy poinformowali o kolejnych atrakcjach. Swój udział w mazurskich pokazach lotniczych potwierdził zespół akrobacyjny Presidential Team ANBO. To grupa 3 pilotów i 3 samolotów akrobacyjnych Jak-50/52 przylatujących do nas z Litwy. Jak 52 i 50 to radzieckie, akrobacyjne samoloty szkoleniowe. Produkowane od 1975 roku aż do dzisiaj. Główna różnica między nimi to ilość miejsc. Jak-50 to konstrukcja jednoosobowa podczas gdy w Jaku-52 jest miejsce dla dwóch osób. Jak 50 to konstrukcja z kółkiem ogonowym podczas gdy Jak 52 jest wyposażony w podwozie z kółkiem nosowym.
Z ciekawostek:
• Samolot służący Radzieckiemu Narodowemu Zespołowi Akrobacyjnemu był zazwyczaj złomowany po 50 godzinach lotu z powodu bardzo intensywnych obciążeń jakie narażały płatowiec podczas tych akrobacji.
• Jednym z pilotów ANBO jest były premier i prezydent Litwy – Rolandas Paksas.
• Moc generowana przez ich silniki to razem ponad 1’000 KM.


Presidential Team ANBO

Jubileuszowe, dwudzieste Mazury AirShow uświetni swoją obecnością Radka Máchová. Liderka niegdyś założonego zespołu akrobacyjnego Flying Bulls Aerobatics Team, który był ikoną lotnictwa akrobacyjnego i wsławił się wieloma wyczynami, jak przelot przez jaskinię w górach Tianmen.

Po wielu latach dowodzenia Latającymi Bykami na ziemi i w powietrzu, w 2014 r. Radka została doradcą zespołu, który przesiadł się na Sbachy Xa-42. Nie zakończyła jednak swojej przygody z czynnym lataniem bo to jest pasja, której nie da się porzucić. Przyleci do nas na swoim prywatnym DV-2 Infinity. I być może pojawi się przed Państwem również na niebie.

 
Radka Máchová

VL3 Evolution – klasyczny design, samolot jednopłatowy, o płacie umocowanym u dołu kadłuba (dolnopłat), jednosilnikowy, ultralekki samolot, produkowany z podwoziem stałym lub chowanym. Siedzenia pilota obok siebie. Osiągający prędkość maksymalną ok. 300 km/h i odznaczający się przede wszystkim przyciągającym uwagę, nadającym dodatkowej dynamiczności designem.

Jest to konstrukcja, która na polskim niebie pojawiła się stosunkowo niedawno, jednak w Europie jest to bardzo popularny samolot. We Francji, Belgii i Niemczech lata już ponad 200 takich samolotów. Prezentowany podczas Mazury AirShow będzie pierwszy w Polsce egzemplarz latający na polskich znakach (SP-SVLE).

SP-SVLE jest to samolot prezentacyjny polskiego przedstawiciela samolotów VL3 w Polsce – firmy SKYDREAM z Bielska-Białej. To wyjątkowe VL3 wyposażone jest między innymi w chowane podwozie, przestawne śmigło, nowoczesną awionikę Garmin oraz wyposażenie do lotów nocnych VFR.


VL3 Evolution

W Giżycku samolot będzie demonstrować swoje walory pilotażowe, ujawniające możliwości tego wyjątkowego samolotu. Na lotnisku w Kętrzynie VL3, dla zainteresowanych, samolot będzie dostępny do lotów demonstracyjnych.

O pozostałych atrakcjach Mazury AirShow 2018 można przeczytać TUTAJ.

Wszystkich którym uda się zaplanować w dniach 4-5 sierpnia turystyczny weekend w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich zapraszamy na "Mazury AirShow 2018", nad jez. Niegocin w Giżycku, na spotkania z pilotami ale również i na wyjątkową wystawę statyczną samolotów zlokalizowaną na lotnisku Kętrzyn Wilamowo.

Więcej informacji na stronie www.mazuryairshow.pl oraz www.lotniskoketrzyn.pl.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony