Kolejne atrakcje Mazury AirShow 2016
Do Mazury AirShow pozostało już 25 dni. Tradycyjnie, po raz już osiemnasty na giżyckim niebie, w pierwszy weekend sierpnia zrobi się głośno i tłoczno, a historyczne lotnisko w Wilamowie koło Kętrzyna zaroi się od gości z całej Europy.
Organizatorzy wciąż dopinają program, przy okazji chwaląc się czym jeszcze wzbogacili atrakcyjność tegorocznej edycji imprezy. Najnowsze wieści są bardzo atrakcyjne. Nowością na Mazury AirShow będzie nie prezentowany jeszcze do tej pory Carbon Cub Team. A dokładniej CubCrafters Carbon Cub. Ich projekt oparty jest na ponadczasowym Piper Cub’ie, którego mazurska publiczność ma szansę znać z poprzednich pokazów i to w wersji na pływakach.
Co w tym samolocie jest najciekawszego? Nie jest super szybki – prędkość maksymalna, to 230 km/h. Nie wygląda jakoś ani bardzo sportowo ani bardzo dostojnie. A jednak jest to bardzo zwinna konstrukcja. 180 konny silnik ma do udźwignięcia raptem 400 kilogramowy samolot. A dzięki temu i swojej specyficznej konstrukcji „wpada” on do kategorii STOL czyli samolotów o wyjątkowo krótkim starcie i lądowaniu. Samoloty takie potrafią startować i lądować niemal w miejscu.
Na pokazach zagości również największy polski samolot transportowy Lockheed C-130 „Herkules”. Samolot przybędzie z 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Powidzu.
Jest to najdłużej, nieprzerwalnie produkowany (ponad 50 lat) wojskowy transportowy samolot. Pomimo iż jego maksymalna masa startowa przekracza 70 ton a na swój pokład może zabrać ponad trzydzieści ton ładunku, 92 pasażerów lub 74 rannych z pięcioma zespołami medycznymi, może operować z nieutwardzonych pasów startowych z drogą rozbiegu o długości niewiele przekraczającej 400 m (przy masie 36’300 kg). Mógłby zatem bez kłopotu wylądować i wystartować z aeroklubowego lotniska EPKE. Zresztą jest to największy i najcięższy samolot jaki potrafi wylądować na lotniskowcu.
A fani lotnictwa będą mieli szansę go obejrzeć na Mazury AirShow 2016.
W tym roku będzie można zobaczyć także nie widziany do tej pory jeszcze na mazurskich pokazach śmigłowiec produkowany od 2016 roku przez włoską firmę Leonardo Finmeccanica (wcześniej angielsko włoskie konsorcjum Augusta Westland) – A 109E Power Mk II
Odznaczający się sportowym wyglądem i osiągami. To drugie zapewniane między innymi przez dwa silniki Pratt & Whitney PW206C o mocy 567 KM każdy! i pozwalający rozpędzić się mu do prędkości ponad 300 km/h. W zależności od wersji zabiera na pokład do 8 osób.
Używany w wielu krajach w Marynarce Wojennej, Siłach Lotniczych, Straży Wybrzeżnej, Służbach Medycznych czy Policji a we Włoszech nawet w Policji Skarbowej. W Polsce kiedyś służył w Pogotowiu Lotniczym.
Po raz pierwszy też odwiedzi Mazury AirShow stacjonujący na co dzień w Cannes we Francji wodnosamolot Cessna 185 „Skywagon” – jeżeli tylko jej właściciel zdąży wrócić z podróży.
To 6 miejscowy górnopłat, napędzany silnikiem Continental IO-470 o mocy 260 KM. Szeroko stosowany do przewozu pasażerów i ładunków w Kanadzie i na Alasce.
Ponieważ mazurskie pokazy mają miejsce w tak rzadko spotykanych dla pokazów lotniczych okolicznościach, to oczywiście nie może zabraknąć wodnosamolotów. Jednym z nich będzie Piper PA-18-150 Super Cub. Pewnie dla stałych bywalców niezbyt duże zaskoczenie ponieważ ich właściciele – przesympatyczna para z Niemiec od kilku lat rok w rok są atrakcją Mazury AirShow. I wygląda na to, że zarówno dla nas jak i dla nich, to znajomość na którą czeka się cały rok.
Z gorącej Grecji przyjęli również zaproszenie na Mazury AirShow właściciele dwóch samolotów Zenair CH 701. Przed nimi bardzo długa podróż. Organizatorzy mają nadzieję, że nic im w niej nie przeszkodzi.
Zenair to kolejny na mazurskich pokazach samolot typu STOL. Zaprojektowany przez Kanadyjczyka w 1986 r., produkowany w jego zakładach w Zenith Aircraft Co. A następnie, od roku 1992 na licencji przez Czech Aircraft Works.
A to jeszcze nie koniec atrakcji, które będą czekały na sympatyków lotnictwa w tym roku. Zapraszamy na Mazury AirShow 2016 w dniach 6-7.08.2016 r., w rejon jez. Niegocin w Giżycku, na spotkania z pilotami ale również i na wyjątkową wystawę statyczną samolotów zlokalizowaną na lotnisku Kętrzyn Wilamowo.
Więcej informacji na stronie www.mazuryairshow.pl oraz na Facebooku.
Komentarze