Przejdź do treści
Zderzenie wojskowych śmigłowców AgustaWestland AW139 i Eurocopter AS 555SN Fennec w Malezji (fot. kadr z filmu na youtube.com)
Źródło artykułu

Malezja: 10 osób zginęło w zderzeniu dwóch wojskowych helikopterów

Co najmniej 10 osób zginęło we wtorek na zachodzie Malezji, kiedy dwa wojskowe helikoptery AgustaWestland AW139 (znaki rejestracyjne M503-3) oraz Eurocopter AS 555SN Fennec (znaki rejestracyjne M502-6) zderzyły się w powietrzu w trakcie przygotowań do defilady - przekazała w oświadczeniu marynarka wojenna tego kraju.

Nagranie opublikowane w lokalnych mediach pokazuje, że do katastrofy doszło, kiedy jeden z lecących nisko w szyku śmigłowców przeciął wirnik drugiego, po czym oba runęły na ziemię - podał portal BBC.

Na ziemi nikt nie zginął, wszystkie ofiary to załogi helikopterów - podkreśla agencja Reutera, powołując się na lokalne służby ratownicze. Do wypadku doszło w bazie malezyjskiej marynarki wojennej Lumut, położonej w zachodniej części stanu Perak.

Film krążący w mediach społecznościowych pokazał kilka helikopterów lecących nisko w formacji. Jeden z samolotów przechylił się na bok i uderzył w wirnik innego helikoptera, powodując rozbicie się obu maszyn. Lokalny funkcjonariusz policji, który odmówił podania nazwiska, ponieważ nie jest upoważniony do rozmów z mediami, potwierdził, że materiał wideo jest autentyczny.

Śmigłowce zostały całkowicie zniszczone. Ratownicy przeszukali wraki w poszukiwaniu ciał. Jak podała policja, wśród ofiar są trzy kobiety i siedmiu mężczyzn.

Premier Anwar Ibrahim powiedział, że naród opłakuje „tragedię rozdzierającą serce i duszę” i że marynarka wojenna natychmiast przeprowadzi dochodzenie w celu ustalenia przyczyn wypadku.

Marynarka wojenna podała, że na pokładzie helikoptera do operacji morskich AW139 znajdowało się siedmiu członków załogi. Helikopter ten jest produkowany przez AgustaWestland, spółkę zależną włoskiego wykonawcy z branży obronnej Leonardo. Trzech innych członków załogi znajdowało się na lekkim helikopterze Fennec wyprodukowanym przez europejski koncern obronny Airbus.

Lokalne media podały, że AW139 rozbił się w kompleksie sportowym w bazie marynarki wojennej, a Fennec uderzył w pobliski basen.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony