Lotnictwo 3/2020 już w sprzedaży

Lotnictwo 3/2020

"Lotnictwo" 3/2020 już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Heli Expo 2020
Tegoroczna edycja największych śmigłowcowych targów na świecie Heli Expo 2020 odbywających się w Anaheim w Kalifornii, tradycyjnie przyniosła garść informacji na temat wyników sprzedaży producentów, a także nowych i modernizowanych konstrukcji. Najbardziej zaskakująca informacja związana była jednak z niezbyt częstym w skonsolidowanej od wielu lat branży przejęciem.

SAAB Gripen E/F  – nowa generacja szwedzkiego wielozadaniowego samolotu bojowego
Koncern SAAB AB zbudował właśnie dla sil powietrznych Szwecji i Brazylii pierwsze seryjne egzemplarze trzeciej generacji wielozadaniowego samolotu bojowego Gripen. Faktycznie jednak jest to nowy samolot, powstały z zachowaniem koncepcji aerodynamicznej poprzednich wariantów szwedzkiego myśliwca, tj. układzie aerodynamicznym „kaczka” z przednim usterzeniem poziomym, skrzydłami o obrysie trapezowym oraz jednosilnikowym systemie napędowym.

Mi-8 w polskim lotnictwie wojskowym – cz. II
Śmigłowce Mi-8 były dostarczane do Polski w trzech podstawowych wersjach: transportowej/wielozadaniowej (T), pasażerskiej (P) i salon (S). W trakcie eksploatacji w ramach modernizacji i doposażenia niektóre z nich stały się powietrznymi stanowiskami dowodzenia (PD), maszynami ratownictwa lądowego (RL) oraz śmigłowcami o podwyższonym standardzie kabiny pasażerskiej VIP (P/S).

Niemieckie lotnictwo morskie
Lotnictwo morskie Republiki Federalnej Niemiec powstało w 1956 roku. Szczyt rozwoju przypadł na koniec lat 80. i początek 90., gdy w swoim składzie miało ono cztery skrzydła lotnicze, w tym dwa wyposażone w samoloty bojowe Tornado. Obecnie liczebność jest niewielka, a stan posiadanych samolotów i śmigłowców daleki od idealnego. W bieżącej dekadzie sytuacja sprzętowa ulegnie wszakże znaczącej poprawie, gdy następcami wysłużonych śmigłowców Sea King i Sea Lynx zostaną nowoczesne NH90 Sea Lion i Sea Tiger.

„Zauważysz Mirage – nie wchodź w wiraż” – izraelsko-radziecka bitwa powietrzna 30 lipca 1970 r.
Siły Powietrzne Izraela posiadają olbrzymie doświadczenie w zakresie walk powietrznych. Przeciwnikiem izraelskich pilotów byli nie tylko lotnicy arabscy, lecz także pakistańscy, północnokoreańscy oraz radzieccy. Z potencjalnie najgroźniejszymi lotnikami radzieckimi stoczono co prawda tylko jedną bitwę powietrzną, ale uwieńczoną na tyle spektakularnym sukcesem, że przeszła do historii lotnictwa wojskowego jako jedna z najsłynniejszych walk powietrznych od zakończenia II wojny światowej.

Ławoczkin Ła-15 – zapomniany konkurent MiG-a-15
Doświadczalne Biuro Konstrukcyjne Ławoczkina było jednym z pionierów zastosowania w konstrukcjach lotniczych skrzydeł skośnych. Skonstruowano w nim udane samoloty myśliwskie napędzane produkowanymi w ZSRR brytyjskimi silnikami Derwent i Nene. Pewne przyczyny wynikające z polityki technicznej władz nie pozwoliły jednak trafić tym maszynom do produkcji seryjnej na wielką skalę i osiągnąć popularności, którą cieszył się konkurencyjny MiG-15.

Avia B-35/135 – najnowocześniejszy myśliwiec przedwojennej Czechosłowacji
Elegancki wolnonośny dolnopłat Avia B-35 był najnowocześniejszym samolotem myśliwskim skonstruowanym w przedwojennej Czechosłowacji. Pojawił się wszakże zbyt późno, aby wejść do produkcji i wyposażenia czechosłowackiego lotnictwa przed rozpadem kraju w marcu 1939 roku, do tego czasu zbudowano bowiem jedynie dwa prototypy B-35. Dalszy rozwój, już pod nadzorem Niemców, doprowadził do stworzenia wersji B-135 z chowanym podwoziem. Jedynym użytkownikiem tych maszyn było lotnictwo wojskowe Bułgarii, które otrzymało 12 egzemplarzy seryjnych.

A oprócz tego lotnicze aktualności z kraju i ze świata:
• Wiadomości z kraju
• Aktualności wojskowe
• Aktualności cywilne
• Umowa na samoloty F-35A Lightning II dla polskich Sił Powietrznych
• Black Hawki zastąpią chorwackie Mi-8
• Nowi chętni i powracający nabywcy F-35
• Polska Grupa Lotnicza przejmuje linie Condor
• Schematy malowań oraz godła polskich Mi-8

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem "Lotnictwa" 3/2020 na stronie: www.magnum-x.pl

Źródło: magnum-x.pl
comments powered by Disqus