Przejdź do treści
Źródło artykułu

Lotnictwo 04/2016 już w sprzedaży

Kwietniowe "Lotnictwo" już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Produkcja i najnowsze wersje śmigłowca PZL-Świdnik SW-4
Lekki śmigłowiec wielozadaniowy SW-4 zaprojektowany i produkowany przez zakłady PZL-Świdnik znany jest głównie pod postacią przeznaczonego dla wojska szkolnego Puszczyka. Nie jest to jednak jedyna odmiana świdnickiego wiropłatu. Rozwój SW-4 jest wciąż kontynuowany, a w marcu br. zaprezentowano jego odmianę rozwojową, noszącą oznaczenie AW009.

USAF w Polsce
Minęły właśnie dwa lata, odkąd amerykańskie lotnictwo wojskowe w odpowiedzi na rosyjską aneksję Krymu i pierwsze niepokoje w Donbasie przebazowało swoje samoloty bojowe do Polski. 13 marca 2014 roku w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku wylądowało 12 maszyn F-16 należących do 555. Dywizjonu Myśliwskiego USAF. Tak rozpoczęła się wzmożona obecność USAF w Polsce, którą charakteryzuje nie tylko F-16, A-10 Thunderbolt II czy C-130J Super Hercules, ale także B-52 Stratofortess, CV-22B Osprey czy w końcu F-22A Raptor.

Royal Australian Air Force
Australia ze względu na swój potencjał demograficzny, gospodarczy, militarny, finansowy i polityczny odgrywa rolę regionalnego mocarstwa na południowym Pacyfiku. Jej siły zbrojne od wielu dekad aktywnie uczestniczą w licznych wojnach, konfliktach lokalnych, misjach pokojowych i akcjach pomocy humanitarnej. Istotnym składnikiem potencjału militarnego Australii są Królewskie Australijskie Siły Powietrzne – Royal Australian Air Force – które na naszych oczach przeistaczają się w jedne z najnowocześniejszych sił powietrznych świata.

AMARG – coś więcej niż złomowisko
Obecnie 309. Aerospace Maintenance and Regeneration Group (Lotnicza Grupa Utrzymania i Konserwacji, AMARG) utrzymuje w różnych stadiach konserwacji i przechowywania około 4000 samolotów, które należą nie tylko do wszelkich rodzajów wojsk Stanów Zjednoczonych, lecz także do niektórych państw sprzymierzonych. Położony zaledwie 12 mil od południowo-wschodniej granicy miasta Tucson w Arizonie AMARG rozciąga się na obszarze 2600 akrów i jest zdecydowanie największym tego rodzaju kompleksem na świecie.

Northrop F-5 Freedom Fighter cz. II
Cechy samolotu F-5 Freedom Fighter, takie jak stosunkowo nowoczesna konstrukcja, dobre właściwości pilotażowe i rozsądne koszty eksploatacji, spowodowały, że pierwsza generacja F-5 okazała się niekwestionowanym sukcesem eksportowym. Freedom Fighter trafił do służby w siłach powietrznych ponad dwudziestu odbiorców zagranicznych, przy czym w Kanadzie i Hiszpanii podjęto produkcję jego odmian licencyjnych. Po 50 latach służby Freedom Fightery nie odeszły jeszcze do historii, czego świadectwem jest irański Simorgh czy hiszpańskie SF-5M.

Praktyczny trening ruchu lotniczego. Symulatory kontroli ruchu lotniczego w Polsce wczoraj i dziś
Pełnienie funkcji kontrolera ruchu lotniczego jest marzeniem pasjonatów lotnictwa z zakątków całego świata. Jednym z elementów kursu przysposabiającego do wykonywania tego zawodu jest udział w symulowanych zdarzeniach ruchowych, mających nauczyć adeptów odpowiednich zachowań przy sterowaniu ruchem lotniczym oraz reagowania w sytuacjach kryzysowych. W tym celu powstały specjalne symulatory, umożliwiające odpowiednie przygotowanie kursantów do późniejszej pracy na żywym ruchu. Ośrodek Szkolenia Personelu Służb Ruchu Lotniczego (ATS – Air Traffic Services) w Warszawie ma do dyspozycji najnowocześniejszą infrastrukturę treningową.

Nakajima Ki-27 (Nate) - monografia
Ki-27, w kodzie alianckim znany jako Nate, był pierwszym myśliwcem Lotnictwa Japońskiej Armii Cesarskiej w układzie wolnonośnego dolnopłata. Od połowy 1938 do połowy 1942 r. stanowił podstawowe wyposażenie jednostek myśliwskich Lotnictwa Armii. Odniesione w tym okresie sukcesy bojowe zawdzięczał przede wszystkim znakomitej zwrotności. Po wycofaniu z jednostek bojowych Ki-27 służył do szkolenia pilotów, a pod koniec wojny także do misji samobójczych.

A oprócz tego lotnicze aktualności z kraju i ze świata:
• Aktualności wojskowe
• Aktualności cywilne
• Aktualności z kosmosu
• Ukraiński An-22 powraca do służby

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem kwietniowego wydania "Lotnictwa" na stronie: www.magnum-x.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony