Przejdź do treści
Wygląd budynków portu lotniczego Warszawa-Okęcie w dniu otwarcia 29.04.1934 r. (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)
Źródło artykułu

Rocznica otwarcia portu lotniczego Warszawa-Okęcie

Dziś (29 kwietnia) Lotnisko Chopina obchodzi 87 rocznicę swojego istnienia.

Cofnijmy się w czasie. "W dużym pastelowym hallu widzimy kasę biletową, placówkę urzędu celnego, urząd telegraficzno-pocztowy, posterunek policji, kiosk z gazetami itp. Na górnym piętrze mieści się restauracja i wygodny taras, z którego można łatwo ogarnąć wzrokiem całe lotnisko. Wszędzie beton, szkło, marmur..." – czytamy w piśmie "Lot i Obrona Przeciwlotniczo-Gazowa Polski" sprzed 87 lat. To opis otwartego 29 kwietnia 1934 roku lotniska Okęcie.

Dokładnie 87 lat temu w podwarszawskiej wówczas miejscowości Okęcie, wstęgę przed terminalem nowego portu lotniczego dla Warszawy osobiście przecinał prezydent Ignacy Mościcki. Przemawiali minister komunikacji, Michał Butkiewicz i dyrektor LOT, Wacław Makowski. Ponadto w uroczystości wzięli udział także m.in. premier Janusz Jędrzejewicz, marszałek Sejmu Kazimierz Świtalski, dyrektorzy siedmiu europejskich linii lotniczych, jak również korpus dyplomatyczny.


Msza św. polowa celebrowana przez biskupa polowego Józefa Gawlinę - widok ogólny zgromadzonych gości. Widoczny budynek portu lotniczego 29.04.1934 r.

Było to szykowne i eleganckie miejsce. W środku wisiała efektowna mapa pokazująca siatkę połączeń. W oczy rzucały się też piękne skórzane meble na giętych, chromowanych nóżkach. Wybudowanie portu kosztowało 10 mln. złotych.

 
(fot. Lotnisko Chopina)

Wracając do siatki połączeń. Od początku była międzynarodowa. Dokąd latano na początku?
✈ do Berlina z międzylądowaniem w Poznaniu,
✈ do Wiednia – przez Kraków i Brno,
✈ do Salonik z międzylądowaniem we Lwowie i Bukareszcie,
✈ do Tallina z międzylądowaniem w Wilnie i Rydze,
poza tym pasażerowie mogli też wybrać się w podróż do Gdyni, Gdańska i Katowic.


Pasażerowie przed odlotem samolotu Lockheed L-14 Electra do Lwowa (marzec 1937)
(fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)

W pierwszym roku istnienia stołeczny port odprawił 10,75 tys. pasażerów. Do momentu wybuchu wojny z Okęcia można było latać na 6 lotnisk krajowych i 17 zagranicznych.

Teraz Lotnisko Chopina (nadanie imienia nastąpiło w 2001 roku) to największy port lotniczy w Polsce i jeden z większych w tej części Europy. W 2019 r. port obsłużył 18,86 mln pasażerów.

A wszystko zaczęło się 29 kwietnia 1934 roku.


Przeczytaj również:
Warszawa – Lotnisko Okęcie - jak powstało?

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony