Baza HEMS w Gorzowie Wielkopolskim otwarta

Inauguracja dyżuru w bazie HEMS w Gorzowie Wielkopolskim (fot. LPR)

Gorzów Wielkopolski od wtorku (22 listopada) jest nieodłącznym elementem na mapie baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wczoraj, przed południem, oficjalnie zainaugurowano dyżur w drugiej w województwie lubuskim bazie HEMS. W uroczystości z tej okazji wziął udział wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz, wojewoda lubuski, prezydent Gorzowa Wielkopolskiego, a także dyrektor LPR Robert Gałązkowski.

To pierwsza baza HEMS w Polsce zlokalizowana w zaledwie kilkudziesięciometrowym sąsiedztwie wieloprofilowego szpitala – powiedział dyrektor Gałązkowski. 

 

Do czasu wybudowania bazy docelowej załogi dyżurować będą w zapleczu kontenerowym, a śmigłowiec będzie przechowywany w hangarze o konstrukcji namiotowej. Śmigłowiec ratunkowy będzie mógł być dysponowany do lotów od wschodu do zachodu słońca. Budowa bazy docelowej ma się zakończyć w połowie 2018 roku i zostanie sfinansowana z budżetu marszałka województwa lubuskiego oraz prezydenta miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

Od dziś Lotnicze Pogotowie Ratunkowe posiada 19 stałych baz HEMS. Do końca listopada uruchomione zostaną dwie kolejne bazy: w Sokołowie Podlaskim i Opolu.

W dwie godziny po rozpoczęciu dyżuru załoga HEMS Gorzów Wielkopolski została wezwana do pierwszego lotu ratunkowego. Pomoc potrzebna była mężczyźnie, który został przygnieciony przez wózek widłowy. Niestety jego obrażenia były na tyle poważne, że nie udało się go uratować.

Źródło: Lotnicze Pogotowie Ratunkowe
comments powered by Disqus