70. Rocznica lądowania B-17 "Candie"

70. Rocznica lądowania B-17 "Candie"

W dniu 10 stycznia 2015r. Lotnicza Warszawa zaprasza na obchody 70. Rocznicy Lądowania B-17 "Candie". Sponsorem spotkania jest Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie.

Bombowiec Boeing B-17 z 10-osobową załogą na pokładzie 26 grudnia 1944 r. brał udział w nalocie na zakłady chemiczne w Blachowni Śląskiej. Samolot wystartował z bazy we Włoszech. Maszyna została ostrzelana i uszkodzona nad celem bombardowania. Lotnicy postanowili lecieć na najbliższe dostępne lotnisko – do Rosjan co okazało się technicznie  niemożliwe. Ratując życie Piloci świadomie zdecydowali  że wykonają  lądowanie bez podwozia na przedpolu Fortu 52 Borek. Pierwszy pilot, zarazem dowódca maszyny por. Harry O. Filer perfekcyjnie posadził maszynę na ziemi.

Już po raz piąty, w pierwszych dniach stycznia, pasjonaci historii lotnictwa spotkają się przy forcie Borek 52 w miejscu awaryjnego lądowania amerykańskiego bombowca B-17.

Obchody rozpoczną się o godz. 18:30 mszą św. w intencji lotników w kościele pw. św. Rafała Kalinowskiego.

Po mszy o godz. 19:30 odbędzie się koncert pt.: "Muzyka amerykańskich lotników" w wykonaniu zespołu jazzu tradycyjnego "Boba Jazzband". Na zakończenie zapraszamy na tańce w "lotniczym hangarze" w Klubie Kultury Kliny przy ul. Bp Albina Małysiaka 1 na osiedlu Kliny Zacisze.

Więcej informacji na stronie Lotniczej Warszawy.

Źródło: Lotnicza Warszawa
comments powered by Disqus