Spotkanie delegatów LAF RP z przedstawicielami ULC
Na zaproszenie wiceprezesa ULC T. Kądziołki w dniu 11 stycznia 2012 w siedzibie ULC odbyło się długo oczekiwane, kolejne spotkanie delegacji LAF RP z wiceprezesem i szefami departamentów: techniki, prawa, licencjonowania personelu, bezpieczeństwa.
Ze strony LAF RP obecny był Zarząd, oraz najbardziej aktywni członkowie, tworzący struktury organizacyjne Federacji. Razem 21 osób + dwaj prawnicy z Kancelarii Prawnej Twarowski i Wspólnicy.
Tematem naczelnym było przejęcie nadzoru nad lotnictwem amatorskim przez organizacje społeczne.
Powitania dokonał prezes ULC Tomasz Kądziołka, a w dalszej części wystąpienia podkreślił, że jest wola i potrzeba ze strony ULC przekazania nadzoru nad lotnictwem amatorskim wyspecjalizowanym organizacjom społecznym, że dotychczasowy model nie sprawdził się i jest właściwy czas, by podjąć konstruktywne rozmowy i wypracować właściwe mechanizmy przekazania nadzoru i dalszej współpracy. LAF RP zapewniła, że dysponuje odpowiednim do tego zadania zasobem fachowców, już działających w strukturach organizacyjnych naszej Federacji. Przedstawicielom ULC został przedstawiony schemat organizacyjny, jak również lista przypisanych do poszczególnych funkcji fachowców i specjalistów, z imienia i nazwiska. Zostały też przedstawione postulaty LAF RP, które są warunkiem efektywnej działalności LAF RP po przejęciu nadzoru.
Pierwszym podstawowym postulatem jest udział LAF RP w pisaniu rozporządzeń. W tym celu organizacja wydeleguje właściwe osoby do stałych kontaktów. Obecna forma konsultacji społecznych nie sprawdza się, jest w wielkiej mierze fikcją.
Drugi postulat to stworzenie formuły, wzorem sąsiednich państw, pozwalającej podnieść masę startową samolotów amatorskich, na których można latać na świadectwach kwalifikacji do 599 kg.
Nie da się dogonić Czechów, a nawet Słowaków, jeżeli nie stworzy się odważnych regulacji, wszelkie połowiczne rozwiązania niczego nie zmienią. Nie da się też obronić lotnictwa amatorskiego przed EASA, jeżeli nie stworzy się silnego lobbingu w Europie, państw popierających model czeski. Z tym punktem widzenia zgodził się prezes T. Kądziołka, stwierdzając, że tylko współpraca na tym polu w UE i udział we właściwych organizacjach i komisjach europejskich umożliwi rozwój i poprowadzenie lotnictwa amatorskiego we właściwym kierunku. Zbyt wielkie ograniczenia i rygory bezpieczeństwa w lotnictwie nie poprawiają. To, że LAF RP jest członkiem EMF i ma tam swojego reprezentanta jest wielką zdobyczą. Członkostwo w tej organizacji, poprzez EAS pozwala mieć wpływ, może nie nadzwyczajny, ale istotny, na kształt lotnictwa amatorskiego w Polsce i Europie. Umożliwia nam też pozyskiwanie najbardziej istotnych informacji i wzorców u samych źródeł. Możemy bez ograniczeń czerpać z dorobku organizacji lotniczych innych państw europejskich.
Dyrektor Zygmunt Mazan, który również zabrał głos, stwierdził, że nie widzi żadnej innej organizacji, która mogłaby przejąć i skutecznie prowadzić nadzór nad „małym” lotnictwem i zapewnił, że nasza organizacja ma jego pełne poparcie. Został zaproszony na Walne Zebranie LAF RP, które odbędzie się pod koniec lutego i zaproszenie zostało przyjęte.
Mimo wielu kwestii spornych wywiązała się przyjazna i konstruktywna dyskusja, była wyraźna wola do dochodzenia do konsensusu z obydwu stron, co dobrze rokuje na przyszłość.
Na zakończenie prezes LAF RP podziękował za zaproszenie, za życzliwą i przyjazną atmosferę spotkania, wyraził nadzieję na dalszą współpracę i zaprosił prezesa i przedstawicieli ULC na Konferencję Generalną EMF, której będziemy gospodarzem i która odbędzie się w połowie kwietnia w Krakowie.
Więcej informacji na stronie www.lafrp.com.pl
Komentarze