Przejdź do treści
Symulator lotu w Lotniczej Akademii Wojskowej (fot. LAW)
Źródło artykułu

Szkolenie sprawdzające na symulatorze "Selekcjoner" w LAW

Kandydaci do Lotniczej Akademii Wojskowej zanim zasiądą za sterami samolotu muszą pozytywnie zaliczyć wszystkie etapy rekrutacji.

Absolwenci, którzy przeszli pozytywnie badania w Wojskowej Komisji Lotniczo-Lekarskiej w Warszawie i uzyskali orzeczenie o zdolności do pełnienia służby na stanowiskach pilotów zostają zakwalifikowani do kolejnego etapu – szkolenia sprawdzającego predyspozycje lotnicze. To pierwszy krok dla młodych ludzi do spełnienia marzeń o lataniu za sterami wojskowych statków powietrznych.

Szkolenie sprawdzające odbywa się na urządzeniu symulacji lotu „Selekcjoner” i obejmuje dwa ćwiczenia – pierwsze to sprawdzenie umiejętności wykonania podstawowych figur pilotażu (lot po prostej, zakręty, wznoszenie, zniżanie) oraz sprawdzenie techniki pilotowania połączonej z testem psychologicznym (prostych działań arytmetycznych, zapamiętywania symboli, rozpoznawaniu kształtów, itp.).

  

Loty sprawdzające są poprzedzone lotem zapoznawczym, który nie podlega ocenie. Całkowity czas szkolenia praktycznego na symulatorze wynosi około 1,5 godziny. Reakcja szkolonego w trakcie testów psychologicznych oraz utrzymanie nakazanych warunków lotu są uwzględnione w procesie automatycznej oceny kandydata. W oparciu o wprowadzoną do systemu skalę ocen wygenerowany jest wynik końcowy w formie oceny ogólnej.

Warunkiem niezbędnym do przystąpienia do egzaminów wstępnych jest uzyskanie oceny, co najmniej ogólnej dostatecznej ze szkolenia sprawdzającego.

Rektor-Komendant LAW wydaje zaświadczenie o zakwalifikowaniu danej osoby do postepowania rekrutacyjnego, jeśli uzyska ona wynik pozytywny z przeprowadzonego szkolenia. To początek niesamowitej i trudnej przygody z lotnictwem wojskowym.

Emilia Cuch

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony