Przejdź do treści
Źródło artykułu

Wystartowała V edycja programu stażowego „Zostań mechanikiem wyższych lotów”

2 lipca 2018 roku wystartowała V edycja autorskiego programu stażowego organizowanego przez LOT Aircraft Maintenance Services (LOTAMS) – „Zostań mechanikiem wyższych lotów”.

W tym roku uruchomione zostały aż dwie edycje tego stażu. IV edycja programu rozpoczęła się na początku bieżącego roku. Spośród setek chętnych LOTAMS wybierał najzdolniejszych absolwentów szkół technicznych oraz uczelni wyższych, aby mogli uczyć się zawodu mechanika lotniczego w jednej z największych w Europie baz technicznych obsługującej samoloty pasażerskie. Dziewięciu szczęśliwców to absolwenci Zespołu Szkół Samochodowych w Radomiu, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Gdańskiej oraz Policealnej Szkoły Samochodowej w Warszawie.

Bezpośrednia praca przy obsłudze technicznej samolotów pasażerskich jest poprzedzona – w przypadku każdego, rozpoczynającego pracę mechanika – odpowiednim okresem przygotowawczym. Jest to czas niezbędny do zdobycia odpowiednich szkoleń i pozyskania praktycznej wiedzy od starszych stażem kolegów. Stażyści będą musieli przejść szereg obowiązkowych, podstawowych szkoleń takich jak Czynniki ludzkie w obsłudze statków powietrznych (HF), Bezpieczeństwo samolotowych systemów paliwowych (FTS), Samolotowy System Połączeń Elektrycznych (EWIS) oraz szkolenie zapoznawcze na typ Embraer ERJ-170/190. Szkolenia są bardzo kosztowne, lecz LOTAMS pokrywa wszelkie koszty związane z początkowym przeszkoleniem. Nie każde przedsiębiorstwo może przeprowadzać tego typu przedsięwzięcia – LOTAMS jest organizacją zatwierdzoną przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, która ma uprawnienia do szkolenia, egzaminowania i wystawania odpowiednich poświadczeń z zakresu obsługi technicznej (PART-147). Przebyte szkolenia oraz doświadczenie zdobywane w warszawskiej spółce przy obsłudze technicznej samolotów przybliżają młodych mechaników do zdobycia licencji B1, która jest uznawana na całym świecie.

◄ Absolwenci radomskiej „Samochodówki”
    (fot. LOTAMS/Monika Siwek)


Dzięki wielu inicjatywom takim jak uruchomienie programu stażowego czy programu praktyk uczniowie i absolwenci mają okazję poznać swoje środowisko pracy i rozpocząć swoją przygodę w prężnie rozwijającej się branży lotniczej bezpośrednio po ukończeniu szkoły. Jako pracodawca LOTAMS próbuje w ten sposób zniwelować deficyt kadry technicznej i znaleźć godne zastępstwo dla doświadczonych mechaników lotniczych, którzy odchodzą na emeryturę. Tylko przemyślane łączenie edukacji z biznesem będzie owocowało w rozwiązania optymalne zarówno dla młodych pracowników, jak i spółki.

LOT Aircraft Maintenance Services Sp. z o.o. jest dostawcą usług związanych z techniczną obsługą samolotów cywilnych, a także wojskowych. Działa nieprzerwanie od lat 30. XX w., czyli od otwarcia lotniska Warszawa-Okęcie. Spółka realizuje usługi w pełnym zakresie przeglądów bazowych i liniowych (wykonuje kilkadziesiąt tysięcy przeglądów rocznie). Posiada 4 hangary, w tym 10 slotów. Obsługuje 4 z 10 największych na świecie linii lotniczych. Eksport stanowi połowę sprzedaży, rosnąc w roku 2017 o 42%, co było rekordowym wynikiem w historii firmy. Specjalizuje się również w usługach związanych z estetyką samolotów (m.in. malowanie i oklejanie kadłubów oraz skrzydeł, estetyka wnętrza, wymiana oraz serwis foteli lotniczych) oraz obsługą warsztatową komponentów lotniczych. Szeroki wachlarz oferowanych usług zapewnia kompleksową obsługę, zgodną z oczekiwaniami klientów. Spółka zatrudnia ponad 850 pracowników.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony