Przejdź do treści
F-16 w powietrzu - widok z bliska z godłem (fot. Piotr Łysakowski)
Źródło artykułu

Litwa/ Polskie F-16 w litewskiej bazie w Szawlach przejęły dowodzenie misją Baltic Air Policing

Polski Kontyngent Wojskowy Orlik 11 – złożony ze 150 żołnierzy i pracowników oraz czterech samolotów F-16 wraz z niezbędnym uzbrojeniem i sprzętem – przejął w czwartek dowodzenie misją NATO Baltic Air Policing w litewskiej bazie w Szawlach – poinformował litewski wiceminister obrony Vilius Semeszka podczas uroczystości wymiany kontyngentów. W ostatnich miesiącach misją dowodzili Węgrzy.

"Obrona powietrzna NATO jest dziś kwestią kluczową" – powiedział wiceszef litewskiego resortu obrony. Wskazał, że „(na szczycie) w Madrycie kraje NATO wyraziły zgodę na wzmocnienie zdolności odstraszania i obrony, w tym w obszarze obrony powietrznej”. Wyraził przekonanie, że „zdolności obrony powietrznej powinny odgrywać większą rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa bałtyckiego nieba”.

Natowska misja polskich lotników z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku rozpoczęła się już 1 października, o dwa miesiące wcześniej niż wstępnie planowano, ale Orlik-11 w tym czasie pełnił zadania jako państwo wspierające. Teraz polski kontyngent przejął dowodzenie misją.

„Sytuacja geopolityczna podyktowała takie potrzeby, że jako NATO musieliśmy zwiększyć liczbę samolotów i obecność sił zbrojnych na terenie krajów bałtyckich” – mówił dowódca PKW Orlik 11 ppłk Michał Kras podczas niedawnej wizyty polskich dziennikarzy w bazie w Szawlach.

„Sprawując tu dyżur bojowy, czujemy olbrzymie brzemię odpowiedzialności, ale również każdy z nas musi sobie odpowiedzieć, jak w dzisiejszych czasach ważna jest misja integracji sił NATO” – podkreślił dowódca.

W ramach działań NATO Baltic Air Policing polscy żołnierze zostaną w Szawlach do marca 2023 roku. Państwem wspierającym będzie Francja z czterema myśliwcami Rafale.

Misja Baltic Air Policing pełniona jest od 2004 roku, czyli odkąd Litwa, Łotwa i Estonia wstąpiły do Sojuszu Północnoatlantyckiego, gdyż kraje te nie posiadają własnych myśliwców. Maszyny Sojuszu startują z baz lotniczych w litewskich Szawlach oraz estońskiej Amari. Polacy w misji biorą udział po raz 11.

Z Wilna Aleksandra Akińczo

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony