Przejdź do treści
Źródło artykułu

Litwa kupi Ukrainie około 3 tys. dronów

Litwa zakupi około 3 tys. dronów dla Ukrainy oraz opracuje specjalny programu rehabilitacji dla rannych ukraińskich żołnierzy, przeznaczając na ten cel 15 mln euro – ogłosiła w piątek premier Ingrida Szimonyte.

„W najbliższej przyszłości Litwa kupi około 3 tys. litewskich dronów dla Ukrainy za 2 mln euro (...), które, mamy nadzieję, dotrą na linię frontu w tym roku” - powiedziała Szimonyte podczas wspólnej konferencji prasowej w Wilnie z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem.

Szimonyte oznajmiła też, że Litwa uruchamia specjalny program rehabilitacji dla rannych ukraińskich żołnierzy, który „przyczyni się do rozwoju infrastruktury i usług w trzech ośrodkach rehabilitacyjnych w obwodach lwowskim, dniepropietrowskim i żytomierskim”.

Według szefowej rządu, Litwa do tej pory przekazała Ukrainie wsparcie o wartości ponad 1 mld euro.

Ukraiński premier, dziękując za pomoc, zauważył, że wysokość wsparcie Litwy to około 1,5 proc. litewskiego PKB. „To procent, który można porównać do budżetów obronnych niektórych krajów. Bardzo to doceniamy” – zaznaczył Szmyhal.

Premier podziękował również Litwie za ciągłe zachęcanie przywódców Wspólnoty do przyspieszenia członkostwa Ukrainy w UE.

Pod koniec 2023 roku przywódcy unijni zgodzili się rozpocząć negocjacje z Ukrainą w sprawie jej członkostwa w UE. Ramy negocjacyjne nie zostały jeszcze uzgodnione między Brukselą a Kijowem, aby rozpocząć proces. Ukraina i jej zwolennicy naciskają na jak najszybsze rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony