Przejdź do treści
Pomnik szybowca w Lesznie, fot. leszno.naszemiasto
Źródło artykułu

Pomnik szybowca w Lesznie. W żadnym innym mieście takiego nie znajdziecie

Taki pomnik ma tylko Leszno. Szybowiec na cokole przy rondzie Zatorze jest unikalny na skalę krajową. W żadnym innym mieście nie zobaczycie takiego monumentu. Wszystko za sprawą ogromnych szybowniczych tradycji Leszna. Pomnik szybowca, a dokładnie jego otoczenie, przeszło metamorfozę, której efekty mamy poznać wiosną.

Pomnik szybowca w Lesznie od lat 70-tych

Widok szybowca na betonowym ramieniu znają wszyscy mieszkańcy Leszna i większość przyjezdnych. Widzą go też pasażerowie pociągów jadących przez Leszno linią Poznań – Wrocław. Szybowiec na cokole ustawiony przy obecnym Rondzie Zatorze jeszcze z pod koniec lat 70-tych.
Szybowiec na pomniku w Lesznie, zmieniały się modele

Jak donoszą źródła, w pierwszej wersji był to model SZD-43 Orion, który został uszkodzony podczas wichury 2002 roku.

Czytaj całość artykułu na stronie www.leszno.naszemiasto

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Czytaj więcej

lotnictwo GA
Firma Westwings zgodnie z zamierzeniami uruchomiła pod koniec 2021 roku swój pierwszy klub pilota w Polsce, oferując pilotom z licencją dostęp do wynajmu samolotów Piper Warrior II bazowanych w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica. Założyciel firmy Michał Zienkiewicz prezentuje...
lotnictwo GA
W ostatnich dniach ukazały się zmiany AIP AIRAC AMDT 251, MIL AIRAC AMDT 142, VFR AIP AIRAC AMDT 153.
lotnictwo GA
Miło nam poinformować, iż w ofercie sklepu dlapilota.pl znalazła się nowa edycja lotniczych map Polski 2022 według standardów ICAO w skali 1 : 500 000. Komplet składa się z 6 oddzielnych laminowanych arkuszy w podziale geograficznym: Gdańsk, Olsztyn, Poznań, Warszawa, Wrocław,...
lotnictwo GA
19 maja planowane jest czasowe wyłączenie VOR WAR na okres ok. 9 miesięcy. Tego dnia znika z AIP, a w ślad za tym z elektronicznych map w GPS-ach (po aktualizacji) DVOR/DME WAR. Zaraz potem nastąpi jego fizyczne wyłączenie i rozbiórka obiektu.

Nasze strony