Latajmy Bezpiecznie: Dwa nowe zgłoszenia

Samolot (fot. iaopa.eu)

Zespół Latajmy Bezpiecznie otrzymał dwa kolejne zgłoszenia. W Zgłoszeniu 04/2015 Zespół Latajmy bezpiecznie odpowiada na pytanie jak umiejętnie zwrócić uwagę innemu pilotowi, a Zgłoszenie 05/2015 dotyczy startu poniżej minimów. Zapraszamy do lektury.

04/2015 Jak zwrócić komuś uwagę...?

Opis zgłoszenia

Mam pytanie: Jak można zapobiec kolejnej tragedii?

Nawiązuję do sytuacji, gdy ktoś uzyskuje uprawnienia do pilotowania samolotów UL i zaraz po tym już robi kolejne na instruktora sam ledwo umiejąc latać. Lata tylko przy bezwietrznej pogodzie i jak już wystartuje, to wariuje myśląc, że jest asem lotnictwa nie zważając na innych uwagi i niebezpieczeństwo, jakie sprowadza na siebie i postronnych ludzi.

Ktoś takiego pokroju już zginął, ale do w/w to nie dociera. Mimo braku doświadczenia dalej pcha się na siłę.

Odpowiedz Zespołu:

Preferujemy zgłoszenia „co ja zrobiłem źle” – takie, z których możemy się coś konkretnego nauczyć. Powyższe Zgłoszenie takim nie jest, ale po dyskusji postanowiliśmy je opublikować na stronie.

Po pierwsze – umiejętność zwrócenia uwagi. Wiadomo, że to bardzo trudna sprawa. Wystąpienie w charakterze „ja wiem lepiej, ty wiesz gorzej” na ogół nie działa wobec osoby dorosłej – nawet jeśli zwracający uwagę po prostu ma rację. Straszenie akcją prawną, konsekwencjami – już bardziej, ale to nie jest dobra droga. Są inne metody łagodnej perswazji – na ogół trzeba „użyć” osób trzecich, rodziny, przyjaciół – kogoś, kogo dana osoba wysłucha.

Po drugie – nie sposób zgodzić się, że podstawowe szkolenie UL (czy PPL) zapewnia nowo wyszkolonemu pilotowi minimum umiejętności i wiedzy. Trzeba dać sobie sporo czasu. Trzeba obserwować i uczyć się od innych. Entuzjazm – tak, brawura – nie. Pamiętajmy o tym. Zespół zawsze dyskutuje poziom przygotowania kadry instruktorskiej – od tego tak bardzo zależy wszystko inne w dziedzinie bezpieczeństwa.

Trzy – jako piloci podlegamy jakieś ocenie własnego otoczenia. Ta jest dla kogoś z nas negatywna. Postarajmy się, żeby o samym sobie oceny były lepsze. Zwłaszcza starając się o uprawnienie instruktorskie.


05/2015 Start poniżej minimów

Opis zgłoszenia

Otrzymaliśmy informacje na temat startów poniżej minimum dotyczące lotniska EPGD i pewnej firmy lotniczej. Zespół nie prowadzi dochodzeń związanych z łamaniem prawa – sprawę przekazaliśmy do PKBWL/ULC. Autor maila zadaje pytania: „Zarządzający lotniskiem w imię – jak myślę – interesu handlowego łamie obowiązujące przepisy. Ciekawe czy te wszystkie operacje są zgłaszane do PKBWL? Ciekawe także co o tym sądzi Safety Manager lotniska? Ciekawe co na to służby operacyjne lotniska? Ciekawe co na to ULC? Ciekawe co na kontrolerzy TWR lotniska? Czyżby nikt nie znał przepisów?” Oczywistym jest, że w przypadku rzeczywistego łamania przepisów są to bardzo dobre pytania...

Źródło: Latajmy Bezpiecznie
comments powered by Disqus