Lasek: innowacje i nowe technologie pomogą umocnić pozycję Europy w lotnictwie
Wyzwania związane z transformacją ekologiczną stawiają ogromne szanse przed branżą lotniczą - ocenił we wtorek wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek. Dodał, że innowacje, nowe technologie i współpraca pomoże umocnić pozycję Europy jako lidera w lotnictwie.
"Europa potrzebuje lotnictwa – silnego, nowoczesnego i konkurencyjnego. Wyzwania związane z transformacją ekologiczną są ogromne, ale równie ogromne są szanse, jakie stoją przed branżą. Jeśli postawimy na innowacje, nowe technologie i współpracę między wszystkimi podmiotami rynku, możemy nie tylko sprostać celom klimatycznym, ale także umocnić pozycję Europy jako lidera w globalnym lotnictwie" - powiedział Lasek w przesłaniu dla uczestników konferencji Destination 2050 Roadmap, cytowanym przez Lotnisko Chopina na portalu X.
Jak wyjaśniono w poście, wydarzenie odbyło się w Brukseli i poświęcone było dekarbonizacji sektora lotniczego.
Obecny na konferencji członek zarządu Polskich Portów Lotniczych (PPL) Adam Sanocki stwierdził, że Europa może sprostać "największym wyzwaniom dzięki współpracy i odpowiedzialnym działaniom". Dodał, że lotniska to "katalizatory zmian", ośrodki innowacji i miejsca synergii branży lotniczej.
W poście wyjaśniono również, że Destination 2050 to "strategiczna inicjatywa europejskiego sektora lotniczego, której celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej lotnictwa do 2050 roku". "Projekt angażuje lotniska, przewoźników, producentów samolotów i instytucje zarządzające ruchem lotniczym, wyznaczając jasne cele i strategie redukcji emisji CO2" - napisano.
Jak poinformowano w komunikacie na stronie dotyczącej Destination 2050, we wtorek europejski sektor lotniczy zwrócił się do przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen z prośbą o przedstawienie strategii lotniczej odzwierciedlającej zasadniczą rolę, jaką lotnictwo odgrywa w gospodarce Europy i jej globalnej konkurencyjności. "Ta strategia lotnictwa musi wdrożyć zalecenia Mario Draghiego, aby pomóc sektorowi w przejściu na zerową emisję netto" - oceniono w komunikacie. Mario Draghi to były szef EBC i były premier Włoch; autor raportu powstałego na zlecenie Komisji Europejskiej nt. europejskiej konkurencyjności i innowacyjności.
Spółka akcyjna PPL jest wiodącym podmiotem lotniczej infrastruktury transportowej w Polsce. W jej zasobach znajduje się m.in. Lotnisko Chopina w Warszawie. PPL to również podmiot dominujący Grupy Kapitałowej PPL. Posiada udziały lub akcje 17 spółek m.in. zarządzających portami lotniczymi. Spółka jest własnością Skarbu Państwa. (PAP)
bpk/ drag/
Komentarze