Kraków: Zarzuty dla 24-letniego operatora drona

Dron (fot. KWP w Krakowie)

Nietypową interwencję przeprowadzili w Nowy Rok krakowscy policjanci. Pozornie niewinna zabawa z dronem zakończyła się zarzutami dla 24-letniego obywatela Ukrainy. Turysta odpowie za swoje nieodpowiedzialne zachowanie, które doprowadziło do utknięcia bezzałogowego statku powietrznego na dachu Bazyliki Mariackiej.

W środę (1 stycznia 2020 r.), około 10:30, na numer alarmowy 112 zadzwonił młody turysta z Ukrainy z prośbą o pomoc w odzyskaniu drona, który spadł na dach Bazyliki Mariackiej. 24-latek tłumaczył, że kręcił film z użyciem drona, gdy niespodziewanie utracił on panowanie nad sprzętem i bezzałogowy statek powietrzny z kamerą utknął na szczycie zabytkowego kościoła. Na miejsce przyjechali strażacy, którzy bezpiecznie ściągnęli urządzenie oraz policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Krakowie, którzy zabezpieczyli odzyskanego drona. Funkcjonariusze podejmujący interwencję zatrzymali obywatela Ukrainy oraz przewieźli mężczyznę do Komisariatu Policji I w Krakowie, gdzie wczoraj wieczorem  usłyszał zarzuty naruszenia przepisów ustawy Prawa Lotniczego a po przesłuchaniu został zwolniony.

Turysta tłumaczył, że stracił łączność z dronem, który zaczął automatycznie lądować  ale  w wyniku podmuchu wiatru spadł na dach kościoła. Dodał, że korzystał z tego urządzenia  nie  znając  polskich przepisów ale widział inne osoby korzystające z tego typu urządzeń, które powiedziały mu, że może korzystać z tego urządzenia ale nie może tylko przekraczać pewnej wysokości.


Akcja zdejmowania drona, który utknął na szczycie zabytkowego kościoła (fot. KWP Kraków)

Jednak w przypadku rekreacyjnych lotów zabronione jest latanie nad budynkami oraz skupiskami ludzi. Trzeba mieć na uwadze możliwość utraty łączności  czy zasilania  (w takim przypadku urządzenie może spaść na kogoś). Konieczne jest  także zachowanie bezpiecznej odległości poziomej  od osób i przeszkód z uwagi na możliwe podmuchy wiatru.

To zdarzenie to przykład, że takie  amatorsko używane urządzenie może wymknąć się spod kontroli i zagrozić bezpieczeństwu. Na takie lekkie drony używane prywatnie do celów rekreacyjnych nie są wymagane specjalne kwalifikacje czy  zezwolenia jednak o podstawowych zasadach bezpieczeństwa powinniśmy pamiętać. W przypadku utraty kontroli może dojść do tragedii a wówczas ewentualne zarzuty i sankcje karne mogą być znacznie poważniejsze.

Podejrzanemu grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Sprawa zostanie przekazana do  prokuratury, która podejmie decyzję co do dalszego toku postępowania  (przy czym z  uwagi na okoliczności nie można wykluczyć niższego wymiaru kary bądź np. warunkowego umorzenia).


Dla przypomnienia zapraszamy do obejrzenia spotu ULC i PAŻP na temat przepisów latania dronami.
Lataj bezpiecznie - lataj z głową!

Źródło: KWP w Krakowie
comments powered by Disqus