XVII Wystawa i Konkurs Modelarski o Memoriał Załogi Porucznika Arthura Lindella

XVII Wystawa i Konkurs Modelarski o Memoriał Załogi Porucznika Arthura Lindella (fot. km11.pl)

Memoriał Załogi porucznika Arthura E. Lindella z 15 USAAF jest główną nagrodą w organizowanym przez Koło Modelarskie „Jedenastka” Kędzierzyn-Koźle już od lat konkursie modelarskim połączonym z wystawą. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Blechhammer – 1944.

W tym roku konkurs odbędzie się w dniach 18 – 20 października 2019 r. w Domu Kultury „Lech” na osiedlu Blachownia, ul. Wyzwolenia 7B, w Kędzierzynie-Koźlu (mapka).

Pomysł aby główną nagrodą w tym konkursie upamiętnić lotników z załogi porucznika Arthura Lindella także nawiązuje do tradycji konkursów z poprzednich lat i bynajmniej nie jest to przypadek.

Koncepcja ta zrodziła się ze współpracy ze Stowarzyszeniem „Blechhammer-1944”. Porucznik Lindell był dowódcą załogi amerykańskiego bombowca B-24 Liberator, należącego do 15 Armii Powietrznej Stanów Zjednoczonych, która brała udział w nalotach na zakłady chemiczne zlokalizowane w dzisiejszym Kędzierzynie-Koźlu. 26 grudnia 1944 roku ich samolot brał udział w nalocie na zakłady IG Farben (Obecnie Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A.). Około minuty po zrzuceniu bomb samolot został trafiony ogniem artylerii przeciwlotniczej, przełamał się na pół i runął na ziemię zabijając całą załogę.

Na poniższym zdjęciu widać członków załogi Liberatora porucznika Lindella. Od lewej: w pierwszym rzędzie: Myron Yaw, Alex Abramovich, Joseph Ryan, J.D. Trautman, Travis Burns, M.C. Papadopulos; w drugim rzędzie: Arthur Lindell, Duke Wareham, Lloyd Fox, Howard Boslow. W ostatniej misji nad zakłady Blechhammer, 26 grudnia 1944 miejsce Duke’a Warehama zajął porucznik Gilliland, a J.D. Trautmana Joseph Lajkowicz.

Choć przybliżone miejsce katastrofy samolotu udało się ustalić, do dzisiejszego dnia członkowie załogi zestrzelonego Liberatora mają status „Missing in Action”. – To właśnie ich heroizm i poświęcenie pragniemy upamiętnić poprzez nazwanie głównej nagrody w naszym konkursie na ich cześć – mówią organizatorzy.

Serdecznie zapraszamy do zgłaszania swoich prac do konkursu, którego celem jest popularyzacja modelarstwa wśród dzieci, młodzieży i dorosłych jako sposobu spędzania wolnego czasu oraz poszerzania wiedzy z zakresu techniki oraz historii – zachęcają.

Konkurs ma charakter otwarty i jest połączony z wystawą, mogą w nim uczestniczyć modelarze indywidualni i zrzeszeni w klubach i modelarniach. Liczba i wiek modelarzy jest nieograniczona. Konkurs zostanie rozegrany w klasie Młodzik (osoby w wieku poniżej 13 lat) Junior (osoby od 13 do 18 roku życia włącznie) oraz w klasie Senior (osoby powyżej 18 roku życia).

Do konkursu mogą zostać zgłoszone modele wyłącznie plastikowe i żywiczne wykonane samodzielnie przez modelarza, każdy uczestnik może zgłosić nieograniczoną ilość modeli jednak ocenie konkursowej zostaną poddane dwa najlepsze w danej kategorii.

Do pobrania:
•  Regulamin wystawy

 
Rejestracja uczestników
Rejestracji można dokonać osobiście poprzez wypełnienie karty zgłoszeniowej w dniach kiedy przyjmowane będą modele (tj. 18 – 19 października), lub z wyprzedzeniem poprzez poniższy formularz zgłoszeniowy. Organizatorzy gorąco zachęcają do korzystania z formularza, dzięki któremu będą mogli znacząco usprawnić proces przyjmowania modeli.

•  Formularz zgłoszeniowy on-line (Junior, Senior)

•  Formularz zgłoszeniowy on-line (Młodzik)

Więcej informacji na stronie www.km11.pl oraz na stronie wydarzenia.

Źródło: km11.pl
comments powered by Disqus