Przejdź do treści
Flota samolotów należąca do linii Alitalia, fot. the Mirror
Źródło artykułu

KE żąda zwrotu 400 mln euro pożyczki dla Alitalii, rząd w Rzymie się tego spodziewał

Włoski minister finansów Giancarlo Giorgetti oświadczył, że należało spodziewać się ogłoszonej przez Komisję Europejską opinii, że udzielona w 2019 roku pożyczka pomostowa w wysokości 400 mln euro dla ówczesnych linii Alitalia była "nielegalną pomocą państwa" w świetle norm UE. KE oczekuje, że państwo włoskie odzyska te pieniądze od Alitalii, czyli od linii, które już nie istnieją na rynku.

W poniedziałek Komisja Europejska ogłosiła, że pomoc dla narodowego włoskiego przewoźnika, pogrążonego przez lata w poważnym kryzysie finansowym, była nielegalna i dlatego państwo włoskie jest "zobligowane do tego, by odzyskać od Alitalii nielegalną i niezgodną z normami UE pomoc, powiększoną o odsetki".

Według KE w przypadku ogłoszenia upadłości Alitalia będzie mogła zwrócić tę sumę ze środków uzyskanych ze sprzedaży swoich aktywów.

Komisja zaznaczyła zarazem, że dalej pracuje zarząd nieistniejącej już na rynku lotniczym Alitalii, a jego celem jest dokończenie likwidacji zasobów przewoźnika.

Koniecznością oddania kwoty 400 mln euro obciążono zatem starą firmę, a nie następcę Alitalii, czyli linie ITA.

Minister Giorgetti komentując decyzję KE oświadczył: "Wykluczenie ITA z żądania zwrotu pożyczki pomostowej dla Alitalii pokazuje, że mamy rację i będziemy dalej podążać tą drogą. Wnioski Komisji były oczekiwane i przewidywane".

"Zapowiada się skomplikowany spór, a przekleństwo Alitalii trwa" – tak tę zawiłą sytuację podsumował dziennik "Il Foglio".

Na łamach ekonomicznego "Il Sole- 24 Ore" profesor ekonomii transportu Andrea Giuricin z uniwersytetu Bicocca w Mediolanie wyraził pogląd, że decyzja KE jest "czystym stwierdzeniem pro forma", bo – jak ocenił – suma ta nie zostanie odzyskana przez włoski rząd, tak jak nie zwrócono poprzednich pożyczek: 900 mln euro w 2017 roku i 300 mln euro sprzed kilkunastu lat.

"Komisja Europejska potrzebowała trzech i pół roku, żeby podjąć decyzję. Ta powolność jest rezultatem decyzji politycznych Brukseli, a włoscy podatnicy nie zobaczą zwrotu pożyczki" – zaznaczył rozmówca gazety. Jak dodał, uwzględniając odsetki suma ta wzrasta do 600 mln euro.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony