Przejdź do treści
Źródło artykułu

Wrześniowy numer Just Fly Magazine

Polecamy wrześniowy numer miesięcznika Just Fly Magazine. Tym razem w rozkładzie:

HUSKY - LATAJĄCA TERENÓWKA
W Stanach Zjednoczonych mówienie o latającej terenówce to bynajmniej nie przenośnia. Maszyny Aviat Husky, wspaniałe pilotażowo i osiągowo górnopłaty, odziewane są w potężne obuwie pod postacią ogromnych opon „tundra tires” i pozwalają w ten sposób lądować na plażach, kamienistych nabrzeżach, wyspach, stepach, piaskach czy zwykłych drogach. Tam pojęcie „miejsce przystosowane do startów i lądowań” oznacza po prostu „wszędzie”. A jak taki samolot sprawdza się w Polsce?

TAJEMNICE KLASY "C"
Kilka miesięcy temu w jednym z felietonów narzekałem, że wielu pilotów z licencją PPL unika jak ognia latania w przestrzeni kontrolowanej. W gruncie rzeczy - trudno się temu dziwić. Na kursach podstawowych latania w klasie „C” jest niewiele, a instruktorzy nieraz tworzą wrażenie, jakoby CTR-y i TMA były dla „dużych”, a „mali” tylko tam zawadzali. Nic mylnego - z punktu widzenia prawa mamy dokładnie takie same możliwości korzystania z lotnisk kontrolowanych i otaczającej je przestrzeni, jak piloci Airbusów czy Boeingów. Ważne jest tylko to, abyśmy dobrze przygotowali się na spotkanie z nimi…

MCC - CO DWIE GŁOWY TO CZTERY RĘCE
Latanie w załodze wieloosobowej to coś, z czym zwykle pilot ma szansę się zetknąć dopiero na bardziej zaawansowanym etapie latania. Najczęściej wtedy, gdy zacznie pracować w linii, lub na „poważniejszym” samolocie biznesowym. W połączeniu z wymaganymi szkoleniami MCC i CRM zagadnienie to może wydawać się skomplikowane i nieco tajemnicze. W poniższym artykule postaram się pokrótce wyjaśnić najważniejsze elementy współpracy w załodze i różnice między lataniem „multicrew” i w pojedynkę.

CHCESZ LATAĆ? LATAJ!
Jest pilotem biznesowych odrzutowców. Spełnia się zawodowo, odwiedza najbardziej odległe lotniska na świecie, spędza długie godziny w powietrzu i cieszy się z tego, co robi. I kto by pomyślał, że realizując swoją lotniczą karierę, w trybie społecznego aktywizmu zacznie promować latanie, by w jego ślady podążali inni zafascynowani lataniem. Z Krzysztofem Sondejem, założycielem portalu Chcę Latać (chcelatac.pl) rozmawia jego imiennik, Krzysztof Niewiadomski

JEST TAKI OŚRODEK
Od niedawna na terenie lotniska Aeroklubu Rybnickiego Okręgu Węglowego działa prywatny Ośrodek Szkolenia Lotniczego BB AERO. Nowość jest że kandydaci na pilotów mają możliwość teoretycznego szkolenia lotniczego przez internet. Jest to innowacyjny pomysł wprowadzony i realizowany po raz pierwszy w Polsce. Szkolenie E-learningowe wypełnia 70 procent czasu szkolenia teoretycznego. Pozostałe 30 procent realizowane jest przed częścią praktyczną na terenie lotniska.

START NA SZYBOLU
Wielu młodych ludzi marzących o zawodzie pilota musi zdecydować, jak zacząć swoją lotniczą karierę. Istnieje wiele dróg, które prowadzą na kapitański fotel w renomowanej linii. Jednak sposób, w który zaczniemy może znacząco wpłynąć na to, czy połkniemy lotniczego bakcyla, czy też stwierdzimy, że to jednak nie dla nas.

PROJEKT MOTOSZYBOWCA BĄK II
Projekt rekonstrukcji motoszybowca Bąk II rozpoczęliśmy w połowie 2010 r. Wszystko zaczęło się od zdobycia oryginalnych planów konstrukcyjnych z 1939 roku. W tym krótkim tekście chcielibyśmy przybliżyć czytelnikom JFM barwną historię tej konstrukcji, która już wkrótce dzięki wysiłkom naszej fundacji wzbije się w powietrze.

MASA HUKU - RADOM AIR SHOW 2011
Święto Lotnictwa Polskiego, ustanowione na pamiątkę osiągnięć Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury, niestety przechodziłoby bez echa, niezauważane przez największe telewizje i tytuły prasowe, gdyby nie radomskie Air Show. Raz na dwa lata, cała Polska przypomina sobie o dniu pilotów i wszystkich z lotnictwem związanych. Nie inaczej było w tym roku.

ŻAR WAMPIRÓW
Latem 2010 roku jadąc samochodem usłyszałem w jednej z kultowych stacji radiowych pytanie do słuchaczy: „Czy znasz jakieś wyjątkowe miejsce w Polsce, gdzie człowiek w pełni może się zrelaksować?”. Automatycznie w podświadomości cisnęło się do odpowiedzi słowo ŻAR. Miejsce, gdzie narciarz, żeglarz i lotnik znajdą coś dla siebie. Ot taki „triplet” sam w sobie. Podobnie jak triplet Vampire`ów, które odwiedziły to miejsce.

PIKNIKOWY EUROREGION
3 i 4 września na lotnisku w Aleksandrowicach odbył się kolejny Piknik Euroregionu Beskidy. Tym razem zagrało prawie wszystko - bardzo słoneczne i ciepłe dwa dni, mnóstwo lotniczych atrakcji i tłumy widzów.

ALL CLEAR - MÓWIĆ ZAWODOWO, CZ.III
W trzeciej części frazeologicznego poradnika o prawidłowej angielskiej komunikacji w lotnictwie liniowym przyglądamy się zasadom posługiwania się językiem w czasie wznoszenia, na przelocie oraz na zniżaniu. Całość materiału powstała przy wsparciu Eurocontrol.

PIŁEŚ? NIE LEĆ!
O tym, że wobec osoby prowadzącej samochód „na podwójnym gazie” może być wyciągnięta odpowiedzialność karna, wie każdy. Z prowadzeniem samochodu pod wpływem alkoholu wiążą się surowe konsekwencje karnoprawne, w tym kara pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów. Czy pilot prowadzący samolot w stanie nietrzeźwości powinien liczyć się z podobnymi konsekwencjami?

BRAMA WIEDNIA ZAPRASZA
Wiedeń nadaje się idealnie na krótkie, 2-3 dniowe lotnicze wypady
z Polski. Ciekawe miasto, w którym dużo się dzieje, stosunkowo łatwa trasa, zaledwie ok. 1 godzina lotu od polskiej granicy przez nizinne czeskie Morawy. Jedynym problemem jest więc wybór miejsca lądowania, gdyż międzynarodowe lotnisko Schwechat nie należy ani do tanich, ani do przyjaznych dla małego lotnictwa. Proponujemy więc Stockerau, niewielkie lądowisko położone 25 kilometrów na północny zachód od austriackiej stolicy.

WSPOMNIENIE TOMASZA TARNOPOLSKIEGO
Nasz stały współpracownik Janusz Grzywa wspomina Tomasza Tarnopolskiego, który śmiercią lotnika zginął w niedawnej katastrofie Cessny w Krakowie - wraz z nim zginęły trzy dziewczynki, które zabrał na przelot. Janusz wspiera się we wspomnieniu opowieścią Damiana Kopały, który poznał Tomka, gdy obaj rozpoczynali swoją lotniczą karierę jeszcze jako lotniarz i paralotniarz.

JAK KUPIĆ SAMOLOT?
Zwiększająca się dostępność samolotów, zarówno nowych jak i używanych
powoduje, że coraz częściej poważnie zastanawiamy się: jak kupić sobie samolot? Jak go wybrać? W jaki sposób sfinansować inwestycję? Na wszystkie te pytania odpowiada Krzysztof Cebrat, Dyrektor Finansowy ZL Margański & Mysłowski.

Felietony
Krzysztof Niewiadomski i szczere przeprosiny za sierpniowy wstępniak
Cichociemny notuje jakim językiem porozumiewają się polscy piloci.
Maciej Smólski - lot ATR-em na lotnisko Diu, którego... nie ma.
Michał J. Zazula i jego analiza możliwości latania polskich pilotów za granicę, niekoniecznie z biegłą umiejętnością posługiwania się angielską frazeologią. To możliwe m.in. z Meeting In The Air.


Pozdrawiamy,
Redakcja Just Fly Magazine


FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony