Siódmy, listopadowy numer miesięcznika Just Fly Magazine
Tym razem w 80-stronicowym planie lotu:
FAETA - ZGRABNA CZESZKA
Piękna, zgrabna, choć linią podobna do wielu innych ULM-ów z Czech. W motoryzacyjnej rzeczywistości klienci zaczynają narzekać, że samochody choć różnych marek, stają się do siebie podobne. Mamy przecież Citroena Berlingo i Peugeota Tepee (to samo podwozie, te same silniki, to samo nadwozie) i dziesiątki innych przykładów ujednolicania produkcji. W lotnictwie jest podobnie, choć tutaj akurat nikt nie idzie na układ z konkurencją, a Atec Aircraft liczy na własną konstrukcyjną inwencję.
CARTER COPTER - ZROBIONY NA BIAŁO
Kiedy miesiąc temu opublikowaliśmy artykuł o futurystycznym i nieprzyzwoicie drogim projekcie Eurocopter X3, czyli połączeniu śmigłowca z samolotem, kilku znajomych odparło że choć są zszkowani, woleliby coś futurystycznego za mniejsze pieniądze. Wasze życzenie jest dla nas rozkazem. Oto wiatrako-samoloto-śmigłowiec, czyli Carter Copter.
ELEKTRA ONE - ZE SŁOŃCEM JEJ DO TWARZY
W grudniu tego roku wzbije się w powietrze unikalny, nowatorski samolot firmy PC Aero. Z zewnątrz wygląda na uroczego, jednomiejscowego dolnopłata z kategorii ULM, w dobie kompozytów zaprojektowanego z gracją i polotem. Ale trzeba dodać, że ten samolot, nazwany Elektra One, ma przede wszystkim polot elektryczny.
CESSNA CIATAION THE TEN
Kiedy Bombardier wespół z Gulfstreamem zaczęli przekrzykiwać się na najnowsze projekty dalekodystansowych biznesowych odrzutowców, Cessna stała z boku i obserwowała. Trzymając się kurczowo strategicznego powiedzenia „gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta”, w czasie konwencji lotnictwa biznesowego NBAA w Atlancie rzuciła na stół nie asa w rękawie, ale karetę jokerów. „Dziesięciu” jokerów.
GULFSTREAM 7000/8000 - NOWA ERA ODRZUTOWCÓW
Zgodnie z obietnicami składanymi tuż przed konwencją lotnictwa biznesowego NBAA w Atlancie, Bombardier Aerospace zaprezentował oficjalnie nową linię odrzutowców dalekiego zasięgu, oznaczonych serią 7000 oraz 8000. Nowe maszyny są reakcją na program Gulfstream 650 i to reakcją udaną. Prezentujemy pierwsze oficjalne zdjęcie obydwu samolotów oraz ich możliwości.
DO PRAGI NA WŁASNYCH SKRZYDŁACH
Gdy astronomiczny zegar Orloj liczy kolejne minuty życia tego miasta, my wędrujemy staromiejskimi alejkami, podziwiamy Hradczany, przemierzamy most Karola, albo pstrykamy pamiątkowe zdjęcia na tle Tańczącego Domu. Warto tam polecieć, oczywiście na własnych skrzydłach.
PIERWSZA SAMODZIELNA TRASA
W trakcie szkolenia większość czasu spędzicie z instruktorem siedzącym na drugim fotelu. Bynajmniej nie będzie odbierał wam przyjemności pilotowania, nawigowania i komunikowania się, ale z pewnością zawsze gdy zabierze się na kręgi lub w trasę, wzbudzi poczucie bezpieczeństwa, na wypadaek gdyby... A jak przeżyć pierwszą trasę samodzielną?
DOŚĆ GADANIA! - JAK POROZUMIEWAĆ SIĘ Z FIS?
Z każdym kolejnym sezonem w polskiej przestrzeni klasy G robi się coraz ciaśniej, a co za tym idzie coraz gęściej robi się na częstotliwościach FIS. W ostatni pogodny weekend września na 119.275 MHz (Kraków Informacja) usłyszałem nawet prawdziwy okrzyk desperacji z ust FIS-owca, który właśnie odebrał setną tego dnia podwójną korespondencję: „Panowie, na miłość Boską, czy to Bitwa o Anglię?” Co zrobić, aby oszczędzić nerwów biednym informatorom? Ano przyjąć kilka prostych zasad dotyczących łączności radiowej, które pozwolę sobie zaproponować.
PIOTS BLESS AMERICA - SZKOLENIE ZA WIELKĄ WODĄ
Na naukę latania w Stanach Zjednoczonych decyduje się wiele osób, głównie ze względu na niższe koszty szkoleń. Jednak taka decyzja ma swoje złe i dobre strony o których można rozmawiać godzinami. Wszystko zależy jednak od naszych potrzeb.
ZACHÓD SŁOŃCA - WSCHÓD ZMĘCZENIA
Mieliście kiedyś do czynienia z tym przebiegłym i podłym uczuciem niebywałej chęci zaśnięcia za kierownicą samochodu? Mi, tłumaczowi tego tekstu, zdarzyło się raz stracić kontrolę nad pojazdem i obudzić się, gdy trzy koła były już poza jezdnią. Nigdy więcej! Ku przestrodze pierwszy raz w Polsce prezentujemy obszerny poradnik o radzeniu sobie ze zmęczeniem w lotnictwie.
LÓD - ŚLISKI TEMAT DOBRY PRZED ZIMĄ
Zacznę tym razem przewrotnie, niczym Karol Strasburger w telewizyjnej „Familiadzie” i na początek będzie mały dowcip. Przychodzi synek do ojca i pyta - Tatku, jak powinienem napisać w wypracowaniu: Królowa Lodu czy Królowa Loda? - To zależy, czy ma być to postać pozytywna czy negatywna - odpowiada uśmiechnięty ojciec... My w lotnictwie mamy sprawę zupełnie jasną. U nas lód jest zawsze negatywną „postacią”.
POGODA W SKRÓCIE - CZĘŚĆ DRUGA
W drugiej części praktycznego poradnika odkrywamy kolejne zjawiska i definicje ukryte w niezliczonych pogodowych skrótach, które jako piloci będziecie analizować przed każdym lotem. Zarówno METAR-y, TAF-y, Significanty, Airmety i wiele innych czekają na was, a wraz z nimi natłok skrótowego myślenia. Z nami nie zginiecie.
SZTUCZNA INTELIGENCJA - PRAWDZIWA POMOC W POWIETRZU
Z biegiem rozwoju lotniczej historii wzrasta liczba statków powietrznych na niebie, a co za tym idzie robi się coraz ciaśniej - na lotniskach i w powietrzu. Na szczęście poszerzaną w poradnikach AOPA wiedzę z zakresu wizualnego wykrywania ruchu i unikania sytuacji niebezpiecznych, uzupełnia rozwój technologiczny.
PUŁAP MARZEŃ - KOSMOS ZA 200 TYSIĘCY
Bracia Wright swoje pierwsze loty wykonywali szurając brzuchem samolotu po ziemi. Później w lotnictwie biliśmy kolejne rekordy prędkości i wysokości. A już od przyszłego roku Virgin Galactic oferuje podróże lotnicze z prędkością kilku Machów prosto w kosmiczną przestrzeń. Co za tempo!
FOTOPORADNIK TOMKA TOBOŁY
Latanie jest piękne – to truizm, ale coś jest na rzeczy. Z góry świat wygląda atrakcyjniej. I to chyba nie tylko dlatego, że nie widać śmieci… Latanie, mimo popularyzacji GA, jest nadal czymś wyjątkowym. Kto zachwyca się światem ze zwykłej perspektywy, tego zauroczy i ta lotnicza. Poza tym warto dokumentować swoje podniebne podróże. Jak to zrobić z kokpitu?
W Just Fly Magazine jak zwykle największa dawka felietonów
Krzysztof Niewiadomski i inne spojrzenie na pojęcie „lotnictwa”.
Cichociemny wpada w chmury po uszy i szybko z nich ucieka.
Maciej Smólski, kapitan ATR-a i indyjskie latanie... pociągiem oraz szybowce w sosie bliskowschodnim.
Michał J. Zazula protestuje przeciw zakończeniu sezonu i apeluje o pozostawienie otwartych hangarów.
A do tego briefing, czyli najważniejsze lotnicze zmiany w polskiej przestrzeni, aktualności z kraju i ze świata oraz dział Lifestyle - czyli pilot na zakupach - nie koniecznie lotniczych.
Pozdrawiamy
Redakcja JustFly24.pl
justfly24.pl
Komentarze