Najnowszy numer Just Fly Magazine w EMPIKACH
Szósty numer miesięcznika Just Fly Magazine jest już dostępny w salonach prasowych EMPIK. Mamy w nim dla Was największą dawkę informacji o general aviation na polskim rynku prasowym, a wszystko zamknięte w najlepszej, niemal trójwymiarowej oprawie graficznej.
JFM to już 80 stron pełnych lotniczych informacji o najnowszych konstrukcjach general aviation, a także poradniki dla początkujących i doświadczonych pilotów, doskonałe felietony, relacje, reportaże i wywiady, a do tego najlepszy graficzny design na prasowym rynku lotniczym, wyjątkowe zdjęcia autorów z całego świata i wiele, wiele więcej.
W końcu człowiek musi sobie czasem polatać.
Tym razem w planie lotu:
LAMBADA - ROZTAŃCZONY ULTRALAJT
Lambada to taniec pochodzenia brazylijsko-boliwijskiego, który zyskał popularność na świecie w latach 80-tych poprzedniego stulecia. Na szczyt wybiła go piosenka o tym samym tytule zaśpiewana przez Lucię Mendez w 1987 roku. I choć najpierw nucono ją po hiszpańsku, a później po portugalsku, skrzydeł dostała dopiero od czeskiej wytrówni Urban Air.
SW-4 - DO CYWILA JAK ZNALAZŁ
Jest taki śmigłowiec, który na karku ma już 14 lat, ale wciąż jest nieodkrytym skarbem miłośników wiropłatów. Nieodkrytym, a co najistotniejsze - polskim! SW-4 ze świdnickiej stajni ma utrudnione zadanie, bo znajduje się w szponach Agusta Westland, która priorytetowo traktuje jednak swoje lekkie śmigłowce. Ale z patriotycznego obowiązku, a przede wszystkim z wielkiej sympatii do tej maszyny, poświęcamy jej zasłużone miejsce.
CTLS - LATAJĄCE JAJKO Z JAJEM
Ktoś kiedyś słusznie zauważył, że samoloty Flight Design, czyli starsze CTSW i nowsze CTLS są odlotową metaforą najpopularniejszego ostatnimi czasy małego samochodu, Toyoty Yaris. Okrągłe, zwarte, niezwykle żywotne. I tylko różnica w prędkościach gigantyczna.
X-3 ŚMIGŁOWCOWA HYBRYDA
Trochę to rozwiązanie ze zdjęcia przypomina wydziwione, radzieckie idee konstruktorskie z okresu zimnowojennego. Wielkie, dużo śmigieł i wirników z każdej strony – słowem cudacznie, ale czy praktycznie? Eurocopter chce udowodnić, że owszem, prezentując jedyną w swoim rodzaju hybrydę śmigłowca i samolotu. Można to nazwać wiatrakowcem? Nie do końca. Bardziej pasuje tutaj „wirowiec”.
SAAB 340 - Z FOTELA ZAWODOWCA
Zapewne każdemu początkującemu pilotowi podróżującemu jako pasażer samolotem liniowym przyszło kiedyś do głowy takie pytanie: jak zachowałbym się, gdyby doszło do sytuacji rodem ze scenariusza filmu „Czy leci z nami pilot?”. Czy gdyby stewardesa zaczęła szukać kogoś, kto pomógłby w kokpicie w związku z niedyspozycją jednego z członków załogi, mógłbym z czystym sumieniem wstać i powiedzieć: „ja dam radę”?
NAWIGACYJNY VFR MADE IN POLAND
Z lataniem według przepisów VFR w warunkach IMC jest trochę tak, jak z loterią. Mamy wybrane szczęśliwe numerki, w lotniczym przypadku to nasze punkty na trasie, idziemy do kolektury z wypełnionym kuponem, czyli dzwonimy na briefing i zgłaszamy swoją trasową ofertę, a później czekamy na losowanie i... okazuje się, że do dyspozycji jest zupełnie coś innego niż wybraliśmy. Czyli klops?
DWIE PODRÓŻE JEDNYM TCHEM
Wszystko na to wskazuje, że od latania uzależniony jestem do szpiku kości, bo jak nazwać kogoś, kto zaraz po powrocie z urlopu pędzi na lotnisko po to, by wyrwać samolot i złapać parę chwil w powietrzu? Udało się! Mimo że nie byłem zaplanowany, to znalazła się wolna Cessna, chętna i gotowa, aby nią poszaleć. Jako że nie lubię latać samemu, wziąłem sobie kolegę - zawsze to lepiej kogoś „przelecieć” na prawym fotelu, niż wozić powietrze. Lot nie za długi, ale wystarczający, by zaspokoić moją pokusę.
JAK ZBUDOWAĆ LĄDOWISKO? ROZMOWA Z KRZYSZTOFEM BIENIEM
Żeby lotnictwo ogólne rozwijało się w Polsce dynamicznie, potrzeba nie tylko nowych pilotów i właścicieli samolotów, ale także, a może przede wszystkim, nowych miejsc do lądowania. Bez nich ciągle będziemy w tyle. I nie ma się co łudzić, że powstaną one za publiczne pieniądze. Jak znaleźć swoje własne miejsce na mapie do lądowania? Pytamy o to Krzysztofa Bienia z Motor Energy, który niedawno oficjalnie otworzył w okolicach Grójca miejsce przystosowane do startów i lądowań.
NA LOTNISKU Z OSTROŻNOŚCIĄ
Przez ostatnie dwa miesiące, wspólnie ze specjalistami największej organizacji general aviation na świecie, wskazywaliśmy najlepsze metody unikania niebezpieczeństwa kolizji w powietrzu. Ale najbardziej śmiercionośne żniwo zbierają nie wypadki z kategorii Mid-Air Collisions (MAC), lecz mające miejsce na ziemi. I choć to swoisty paradoks, to właśnie na ziemi „latanie” jest najgroźniejsze.
POGODOWO NA SKRÓTY - METEOROLOGIA W TEORII
Latanie od zawsze obwarowane jest setkami informacji, które piloci przyjmują do wiadomości przed każdym lotem. Żeby nie musieli czytać dziesiątek stron opisów i raportów zanim wystartują, stali się mistrzami w pojmowaniu lotniczych skrótów. Dołącz do nich. Zaczynamy od opisu skrótów pogodowych, występujących najczęściej w depeszach SIGNIFICANT, AIRMET, METAR, TAF oraz SIGMET.
BIELSKO BIAŁA PIKNIKOWO
Pogoda w tym roku nie rozpieszcza. Jak nie upały i susze, to ulewy, powodzie i osuwiska. I to właśnie kapryśna aura grała pierwsze skrzypce na tegorocznym pikniku. Jeszcze na kilka dni przed imprezą zdawało się, że podobnie jak kilka lat wcześniej z powodu opadów piknik trzeba będzie przełożyć. Na szczęście na kilka dni przed wyznaczonym terminem pogoda, choć na krótko, poprawiła się.
POLITYKU - CO TY WIESZ O LOTNICTWIE?
Na wstępie chcę zaznaczyć, że spokojny ze mnie człowiek i nie mieszam się do polityki. Od czasu do czasu zerknę jednak w telewizor, a tam… a tam jeden z poważniejszych polityków w Rzeczypospolitej, niedawny kandydat na prezydenta w ostatnich wyborach, usiłuje mnie przekonać w poważnym wywiadzie, że samoloty komunikacyjne służą do… koszenia drzew.
TANNKOSH - EUROPEJSKIE OSHKOSH
Tannkosh, lotnisko położone obok miejscowości Tannheim, niedaleko Memmingen. Blisko stąd nie tylko do Monachium, lecz i do znanego wszystkim fanom lotnictwa ogólnego Friedrichshafen. Blisko nie tylko ze względu na odległość…
FOTOPORADNIK - ZACHÓD SŁOŃCA I SAMOLOT
Temat „zachodzące słońce” jest bardzo chwytliwy. Szczególnie można to dostrzec na forach związanych z fotografią lub w galeriach internetowych. Piękno przyrody broni się samo, a już szczególnie kipiące czerwienią niebo, najlepiej ze spektakularnym zachmurzeniem. Fachowcy z pobłażaniem patrzą na te zachwyty, widoczki z zachodzącym słońce nazywając kiczem… Ale co tam! Spróbujmy połączyć ten temat z samolotem!
i znacznie, znacznie więcej...
W Just Fly Magazine spora dawka felietonów:
Krzysztof Niewiadomski - o małostkowych pomysłach dużego lotnictwa
Cichociemny - z sentymentem o lotniczym pisarstwie
Maciej Smólski - polski pilot i indyjskie kokosy
Michał Zazula - wirtualne granie - realne latanie
A do tego briefing, czyli najważniejsze lotnicze zmiany z AIP i aktualności ze świata.
Obejrzyj też multimedialną zapowiedź najnowszego numeru:
Redakcja Just Fly Magazine
Komentarze