Lipcowy Just Fly Magazine
Już jest lipcowy numer miesięcznika lotniczego Just Fly Magazine. W planie lotu między innymi:
CHAPEAU BAS PANIE MARKU
Mówią, że jeśli ginąć, to realizując swoją pasję. Ale cóż z tego, skoro na ziemi zostaje masa ludzi, którym łzy płyną po policzkach, a serce dopada zwątpienie i irytacja. Jak trudno jest wyprzeć z głowy ten podły, tępy dźwięk uderzenia samolotu o twardą jak beton powierzchnię wody. I jak bardzo pragnie się zagadać, zmącić ciszę wspomnienia, kiedy w Płocku wszyscy czekali na niewiadomą, która okazała się tragedią. Odszedł Marek Szufa, pilot, jakich na świecie niewielu.
SZCZĘŚLIWA TRZYNASTKA - CSS-13
Choć jak wiele „polskich” samolotów CSS-13 polski nigdy do końca nie był, z racji radzieckiej licencji na jakiej opierała się jego produkcja, przez lata wyrobił sobie miano prawdziwego „Polaka”. Charakterystycznym klekotem? Pokazowymi impresjami, jakimi zachwyca od lat w naszym kraju? A może sentymentem jakim darzą go ci, którzy zechcieli odbudować „ceeseskę”? O zamiłowaniu do restaurowania staroci opowiada jeden z polskich właścicieli CSS-13, Jerzy Szymański, a w tle samolot pozuje do zdjęć wspólnie z Tiger Mothem Jacka Mainki (opis za miesiąc).
ZLIN WYGRYWA W DĘBLINIE
W Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie ruszył unikalny projekt lotniczo-medyczny, którego początkiem jest zakończenie przetargu na dostawę trzech samolotów Zlin-242L do szkoleń VFR oraz IFR. Według przedstawicieli Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej, Akademicki Ośrodek Szkolenia Lotniczego działający przy WSOSP jest pierwszą szkołą na świecie, która będzie badać predyspozycje zdrowotne pilotów w powietrzu.
SKRZYDLATY POLICJANT
Oficjalnie i z należytą oprawą w dniu 21 czerwca o godzinie 12 na lotnisku Szymanów Aeroklubu Wrocławskiego (EPWS) odbyło się uroczyste przekazanie samolotu Aeroprakt-22LS przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego dla Wojewódzkiej Komendy Policji we Wrocławiu.
WRÓŻBITA SYNOPTYK PRAWDĘ CI POWIE
Po katastrofie dwóch polskich samolotów w Hiszpanii, której z pewnością pośrednią przyczyną był lot w fatalnych warunkach atmosferycznych, staramy się przybliżyć Czytelnikom jak istotny jest respekt przed pogodą. W tym celu przeprowadziliśmy krótki test, wykonując lot z Sobieni Królewskich do Nowego Miasta sprawdzając, czy METAR-y i prognozy się sprawdzają. Miało być miło i przyjemnie...
CISZA PRZED BURZĄ
Każdy z nas zapewne pamięta początki czerwca, kiedy oprócz upalnych, coraz dłuższych dni dawały się we znaki szalejące nad Polską burze. Takie uroki początku lata. Chociaż nie był to ogromny kataklizm, to każda burza może zrobić sporą krzywdę, nie tylko małej Cessnie.
ALL CLEAR - CZYLI MÓWIĆ ZAWODOWO
W lotnictwie komunikacyjnym prawidłowa frazeologia to klucz do bezpieczeństwa. W przeciwieństwie do lotnictwa lekkiego, niedopuszczalne są odstępstwa od ścisłych reguł, czyli zdrobnienia, nadmierna gadatliwość i nieprawidłowe zwroty. Artykuł oparty na najnowszych opracowaniach Eurocontrol potraktujcie jako wstęp do angielskiej frazeologii na dużych lotniskach i spróbujcie wyczuć, jak zwarte i konkretne są komunikaty w lotniczych przewozach.
QNH - RÓŻNICA CIŚNIEŃ
W Just Fly Magazine ruszamy z krótkimi opisami zdarzeń, wypadków oraz incydentów z dokładną analizą ich przyczyn, konsekwencji i działań profilaktycznych. Materiały są o tyle wiarygodne, że ich kształt i formę akceptowali europejscy supervisorzy kontroli lotów. Na początek przyglądamy się prostemu błędowi wskazań wysokościomierza ciśnieniowego wyskalowanego w milimetrach słupa rtęci wobec ciśnienia podanego przez ATC... w hektopaskalach.
SPRINTEM DO ZIELONEJ GÓRY
Zielona Góra to taniec, śpiew i wino” - śpiewał dziennikarskiej delegacji zespół w Karczmie Taberskiej w Janowcu koło Zielonej Góry, kiedy godzinę po pierwszym oficjalnym locie pasażerskim z Warszawy na zielonogórski Babimost pojawiliśmy się tam, aby potwierdzić, że pomysł linii Sprint Air na połączenie stolicy z tą częścią Polski... jest wart zachodu.
URZĄD URZĄDZIŁ PORZĄDKU
Od dawna wielu z nas mówi na ULC: „Urząd Przeciwlotniczy”. Do tej pory raczej unikałem tak ostrego stwierdzenia. Po tym, co wydarzyło się jednak w czerwcu wokół pikników lotniczych w Polsce, jestem zmuszony zmienić zdanie. Urząd najpierw przez kilka lat utrzymywał w mocy niezgodne z prawem „Wytyczne w sprawie organizacji i prowadzenia pokazów lotniczych”, a w ostatnim momencie zdążył je uchylić, narażając organizatorów tegorocznych pikników na ogromne koszty odwołania imprezy (Kraków) lub ryzyko nielegalnego działania (Leszno, Płock).
airBUS DRIVER
Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych, trudnych czasach, zatrudnienie w liniach lotniczych to rzecz niemożliwa. Błąd. Marcin Gauksztol, nasz współpracownik, który jeszcze niedawno pisał dla Was relacje z lotów Cirrusem po Europie, dziś siedzi na prawym fotelu potężnego Airbusa A320 nowych polskich linii czarterowych Yes Airways. Jak współcześnie zostaje się Pierwszym Oficerem? Marcin opowie o tym osobiście.
787 - PO PROSTU
Do tej pory najnowszy samolot Boeinga można było oglądać tylko na pokazach i największych targach lotniczych w zachodniej Europie. Jednak specjalnie na zaproszenie Polskich Linii Lotniczych LOT, amerykański producent zdecydował się zaprezentować maszynę na warszawskim Okęciu.
PILATUSY - SZWAJCARSCY PRZYSTOJNIACY
W związku z oficjalnym wejściem na polski rynek szwajcarskiej marki Pilatus, warto choć na chwilę zajrzeć w historyczne kroniki tego najpopularniejszego producenta turbośmigłowych samolotów dla lotnictwa użytkowego i wojskowego.
MAŁYM SAMOLOTEM NA DUŻE WAKACJE
Dwa lata temu z Krakowa nad Bałtyk jechałem prawie 12 godzin. W zeszłym roku wybrałem się na Adriatyk - przez zatłoczone autostrady w Austrii dotarłem dopiero po niepełnej dobie. W tym roku zamierzam pożeglować w Chorwacji.
NIEMIECKIE CZYŻYNY
Są takie miejsca na lotniczych mapach, gdzie historia miesza się z teraźniejszością. Na pewno należy do nich warszawskie lotnisko Babice lub Czyżyny w Krakowie. W Niemczech również takie znajdziemy - zaledwie dwa kilometry północ od granic Monachium znajduje się lotnisko Schleissheim (EDNX) - kolebka lotnictwa naszych zachodnich sąsiadów.
CESSNA 140 - PROTOPLASTKA 150-tki
Początkowo koń pociągowy w polskich szkołach lotniczych nosił nawet oznaczenie C142, które zmieniono po wprowadzeniu modelu do seryjnej produkcji. Cessna to lotnicza marka, której popularności nie trzeba wyjaśniać. U nas najbardziej znana jest dzięki modelom C 150 i C 152, które zastąpiły w podstawowym szkoleniu czeskie i polskie konstrukcje.
Felietony:
Krzysztof Niewiadomski zwięźle o idei promocji lotnictwa „na zewnątrz”.
Cichociemny o kiepskiej „szkole” bagatelizowanie usterek w samolotach, na czym najgorzej wychodzą... piloci.
Maciej Smólski nalatał się śmigłowcem, teraz wraca na trasy do Indii.
Michał J. Zazula o tym, że myślenie o „trzech zielonych” wcale nie oznacza trzech zielonych oraz że mózg w powietrzu widzi często to, czego nie ma.
Komentarze