JAXA: lądownik SLIM zdołał precyzyjnie wylądować na Księżycu
Lądownik SLIM, który wylądował na Księżycu w ubiegłą sobotę, dokonał tego w odległości ok. 55 m od zamierzonego celu, co stanowi bardzo wysoki stopień precyzji – ogłosiła w czwartek japońska agencja kosmiczna JAXA. Agencja uważa, że wciąż jest możliwe przywrócenie zasilania łazika, gdy zmieni się kąt padania promieni słonecznych na panele.
Lądownik Smart Lander for Investigating Moon (SLIM), nazywany "księżycowym snajperem" ze względu na eksperymentalną technologię precyzyjnego lądowania, wylądował na Księżycu w piątek o godz. 16.20 czasu polskiego.
Pojazd "osiadł na powierzchni Księżyca w odległości ok. 55 m na wschód od zaplanowanego miejsca lądowania", co oznacza, że główny cel misji - lądowanie modułu w promieniu do 100 m od wyznaczonego miejsca, został osiągnięty – przekazał kierownik projektu SLIM, Shinichiro Sakai podczas konferencji prasowej.
Zazwyczaj strefa lądowania w misjach księżycowych rozciąga się na obszarze o szerokości 10 km.
Agencja poinformowała, że "ciąg jednego z dwóch głównych silników na pokładzie został najprawdopodobniej utracony" w końcowej fazie lądowania, w wyniku czego statek jednak osiadł w innym położeniu niż oczekiwano, co widać na zdjęciu, które zostało zrobione przez łazik LEV-2 wielkości piłki baseballowej, który SLIM rozmieścił podczas przyziemienia.
Takie ustawienie sprawiło, że ogniwa słoneczne, które miały być głównym źródłem zasilania urządzenia, zostały skierowane na zachód, a nie jak planowano do góry, w stronę Słońca.
JAXA uważa, że możliwe jest, że panele słoneczne SLIM będą działać ponownie, gdy światło słoneczne zacznie padać od zachodu w miejscu lądowania, co ma nastąpić ok. 1 lutego.
SLIM wylądował w małym kraterze, zwanym Shioli, o średnicy mniejszej niż 300 metrów, i był w stanie prawidłowo wypuścić swoje dwa miniłaziki, które mają za zadanie przeprowadzić analizy skał z wewnętrznej struktury Księżyca (płaszcza księżycowego), która wciąż jest bardzo słabo poznana w regionie.
Japonia jest piątym krajem, po byłym ZSRR, USA, Chinach i Indiach, który pomyślnie wylądował na Księżycu.
Komentarze