Przejdź do treści
Źródło artykułu

Japonia: zakończono budowę pierwszego drewnianego satelity na świecie

Naukowcy z Uniwersytetu w Kioto ogłosili we wtorek, że skonstruowali pierwszego na świecie satelitę z drewna – podała japońska agencja Kyodo. Maleńki obiekt LingoSat w kształcie sześcianu zostanie wysłany w kosmos na pokładzie rakiety SpaceX prawdopodobnie we wrześniu.

Budowa satelity to "niezwykle cenny krok zarówno dla przemysłu kosmicznego, jak i drzewnego" – stwierdziły we wspólnym komunikacie prasowym Uniwersytet w Kioto i Sumitomo Forestry Co., tokijska firma produkująca wyroby z drewna. Zespoły pracowały nad tą konstrukcją cztery lata.

Zdaniem naukowców drewniane satelity są przyjazne dla środowiska, gdyż po zakończeniu swojej pracy spalają się po wejściu w atmosferę ziemską. Satelity wykonane z metali podczas spalania mogą wytwarzać cząsteczki tlenku glinu, które niekorzystnie wpływają na pogodę i komunikację.

LignoSat to 10-centymetrowa kostka wykonana z drewna magnoliowego o grubości od 4 do 5,5 mm, z ramą częściowo wykonaną z aluminium. Satelita wyposażony jest w panele słoneczne i waży ok. 1 kg. Został zbudowany w oparciu o tradycyjną japońską technikę, która nie wymaga stosowania żadnych gwoździ ani substancji klejących.

Zespół potwierdził trwałość materiału drewnianego w trudnych warunkach kosmicznych, wysyłając w 2021 r. próbki w przestrzeń kosmiczną.

"Chcielibyśmy w przyszłości stworzyć satelitę, który w całości będzie wykonany z drewna, także jeśli chodzi o części elektroniczne, będące w środku" – powiedział Takao Doi, astronauta pełniący funkcję profesora na Uniwersytecie w Kioto.

Naukowcy przekażą obiekt Japońskiej Agencji Badań Kosmicznych 4 czerwca. Satelita będzie wystrzelony na pokładzie rakiety SpaceX z Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na Florydzie prawdopodobnie we wrześniu. Miesiąc po przybyciu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zostanie umieszczony na orbicie okołoziemskiej. (PAP)

mzb/ mal/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony