Przejdź do treści
BSP Atrax (fot. inż. Michał Mazur/ITWL)
Źródło artykułu

Wyróżnienie dla ITWL

Dyrektor ITWL prof. dr hab. inż.c Ryszard Szczepanik w towarzystwie przedstawiciela zespołu konstrukcyjnego BSP Atrax inż. Krzysztofa Figura odebrał wyróżnienie w konkursie Polski Produkt Przyszłości 2017. Uroczystą galę rozpoczął przemówieniem Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin. Ceremonia odbyła się 1 marca 2018r. w auli Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.

Konkurs zorgranizowany został przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrub Badań i Rozwoju.

Bezzałogowy Statek Powietrzny Atrax uzyskał pierwsze wyróżnienie w kategorii "Produkt przyszłości jednostki naukowej", co oprócz przywilejów związanych z promocją rozwiązania przez PARP oraz NCBiR, upoważnia Instytut m.in. do posługiwania się znakiem i hasłem "Polski Produkt Przyszłości 2017", a także do aplikowania o grant na rozwój, promowanie lub umiędzynarodowienie produktu w wysokości 25.000 zł.

Do XX edycji Konkursu Polski Produkt Przyszłości wpłynęła rekordowa liczba 111 wniosków konkursowych, w tym wysoko innowacyjne wyroby i technologie opracowane przez inżynierów pracujących zarówno indywidualnie jak i w konsorcjach naukowo-biznesowych.

Podczas otwarcia gali Wicepremier Jarosław Gowin powiedział: "Polska gospodarka potrzebuje innowacji, bo tylko w ten sposób zwiększy swoją konkurencyjność. Z roku na rok nowoczesne technologie, w coraz większym zakresie, stają się częścią otaczającej nas rzeczywistości. Projekty, które otrzymały nagrodę Polskich Produktów Przyszłości, jeszcze do niedawna pozostawały w sferze wyobraźni naukowców. Dziś nabrały realnego kształtu, są wizytówką możliwości polskiej nauki i potencjału naszej przedsiębiorczości. Zwycięskie projekty, najlepsze z najlepszych, pozwalają z optymizmem spoglądać na przyszłość polskich innowacji."

Do uczestników konkursu list gratulacyjny wysłał Premier Rządu RP Mateusz Morawiecki: "Dwudziestoletnia historia konkursu pokazuje, że mimo ryzyka, jakie towarzyszy wdrażaniu nowatorskich rozwiązań technologicznych, polscy inżynierowie, naukowcy i przedsiębiorcy potrafią odnosić sukcesy rynkowe. Innowacyjność jest jednym z filarów rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Konkurs wpisuje się w działania promujące dobrze pojęty patriotyzm gospodarczy. Dla odbiorców nagrodzonych projektów to jednoznaczna rekomendacja, że wśród nawet najbogatszej oferty warto wybrać Polski Produkt Przyszłości. Wszystkim nam, życzę kolejnych innowacyjnych projektów, które przysłużą się rozwojowi gospodarczemu naszej Ojczyzny."

Kapituła jubileuszowej edycji konkursu – w skład której weszli przedstawiciele najważniejszych instytucji w kraju – przyznała nagrody i wyróżnienia w trzech kategoriach: produkt przyszłości jednostki naukowej, produkt przyszłości przedsiębiorcy oraz rozwiązanie stworzone we współpracy jednostki naukowej i przedsiębiorcy.

Polskie innowacje i technologie to lokomotywa napędowa dla naszej gospodarki. Dlatego tak ważne jest, aby ich autorzy mieli środowisko do rozwoju swoich projektów. Rodzime produkty i usługi w dziedzinie nowych technologii wyróżnia przede wszystkim wysoka jakość. Ten właśnie wyznacznik sprawia, że polskie firmy nie tylko z sukcesem działają na rynkach krajowych i zagranicznych, lecz również budują świadomość silnych polskich marek w obszarze innowacji – podkreślała Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii.

Laureaci XX edycji Konkursu PPP


Przekazanie BSP do ULC

ITWL oraz Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. przekazała do Urzędu Lotnictwa Cywilnego dwa bezzałogowe statki powietrzne do celów szkoleniowych. Instytut reprezentował Dyrektor ITWL prof.dr hab. inż. Ryszard Szczepanik. Przekazanie sprzętu odbyło się w siedzibie ULC 22 marca 2018r.

Dyrektorowi towarzyszył Kierownik pracowni BSP mgr inż. Wojciech Lorenc oraz techn. Jeremi Janicki.

W ramach współpracy szkoleniowej, do ULC trafił bezzałogowy statek powietrzny pionowego startu i lądowania Atrax oraz obserwacyjny, bezzałogowy statek powietrzny klasy mini – NeoX. Tym samym stworzono personelowi urzędu możliwość pogłębiania wiedzy na temat systemów bezzałogowych. Przekazanie sprzętu jest pierwszym krokiem w programie szkoleniowym personelu ULC.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony