Szybowiec SDZ-12A "Mucha 100" ponownie w powietrzu

Odrestaurowany szybowiec SZD-12A "Mucha 100"

29 lipca, na lotnisku Górskiej Szkoły Szybowcowej w Międzybrodziu Żywieckim, po upływie niespełna 30 lat od ostatniego lotu ponownie wzbił się w powietrze szybowiec SZD-12A "Mucha-100" (znaki rejestracyjne SP-1987). Za sterami tej legendarnej konstrukcji pochodzącej z początku lat pięćdziesiątych poprzedniego stulecia, zasiadł doświadczony pilot, Prezes Górskiej Szkoły Szybowcowej Żar - Bogdan Drenda. Na ten moment od ponad 1,5 roku pracowało wiele osób, które jednogłośnie stwierdziły, że było warto!

Historia ma swój początek kilka lat temu, kiedy to bielski pilot i wychowawca młodzieży - Krzysztof Cieślawski poznał Tadeusza Rzepielę. Podczas jednej z rozmów okazało się, że chorzowianin dysponuje dość dobrze zachowanym egzemplarzem „Muchy”. Cieślawski zaproponował wówczas przekazanie szybowca bielskiej szkole, co udało się sfinalizować.


„Mucha” swoje miejsce znalazła na lotnisku u podnóża góry Żar, gdzie od grudnia 2011 r., uczniowie z  Zespołu Szkół Technicznych i Handlowych w Bielsku-Białej rozpoczęli prace nad przywróceniem statku powietrznego do lotów. Bielscy uczniowie przeznaczali każdą swoją wolną chwilę na prace przy szybowcu. Chłopcy w swych działaniach wspierani byli przez właściciela firmy zajmującej się serwisami szybowców – Jerzego Biskupa.


Jak informują na swoim blogu, świadomość, że przywrócili do lotu legendarnego klasyka wśród szybowców, jest dla nich wielkim zaszczytem. Jednocześnie chcieli serdecznie podziękować wszystkim, dzięki którym SP-1987 ponownie wzbił się w powietrze.


W szczególności podziękowania należą się Tadeuszowi Rzepieli - darczyńcy Muchy, Prezydentowi miasta Bielsko-Biała Jackowi Krywultowi, Dyrektorowi Miejskiego Zarządu Oświaty - Janowi Solichowi, Krzysztofowi Cieślawskiemu - pomysłodawcy i koordynatorowi projektu, Jerzemu Biskupowi wraz z Pracownikom WIRKK Serwis Szybowców za wielki wkład w remont i wspaniale spędzone 1,5 roku w szczególności Gniewkowi Micińskiemu, Dyrektor Halinie Majdak-Maj oraz Radzie Pedagogicznej Zespołu Szkół Technicznych i Handlowych, Bielskiego Centrum Kształcenia Praktycznego, Prezesowi Górskiej Szkoły Szybowcowej Żar. Bogdanowi Drendzie, Marcinowi Jarosowi i firmie RADIUS za radiostację i wielu innym osobom.

Wszystkie zdjęcia autorstwa Krzysztofa Cieślawskiego.

Więcej informacji dostępnych jest pod adresem www.szd12mucha.blogspot.com

Źródło: Internet
comments powered by Disqus