Święto Lotniska Mokotowskiego
Warszawski Klub Seniorów Lotnictwa zorganizował w sobotę uroczystości na Polu Mokotowskim połączone z ciekawą wystawą statków powietrznych.
Klubowi należą się gorące podziękowania za przypomnienie historii Lotniska Mokotowskiego, przywołanie pamięci tamtych dni i dbanie o zachowanie pamięci o lotnictwie w Warszawie.
Już 15 października 2000 roku staraniem Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa wykonano i odsłonięto na Polu Mokotowskim „Głaz Pamięci".
W setną rocznicę rozpoczęcia produkcji samolotów oraz szkolenia pilotów przez Warszawskie Towarzystwo Lotnicze „Awiata", Warszawski Klub Seniorów Lotnictwa zorganizował obchody rocznicowe.
Na Polu Mokotowskim można było spotkać członków Klubu, pasjonatów lotnictwa, wydawców pracy lotniczej, specjalistów z Instytutu Lotnictwa, studentów Wydziału MEiL Politechniki Warszawskiej ze ich wygrywającymi światowe zawody zdalnie sterowanymi modelami a także rekonstruktorów z Grupy Historycznej Lotnictwa Polskiego.
Olbrzymią atrakcją sobotniego pikniku lotniczego na Polu Mokotowskim, pamiętającym początki lotnictwa w Polsce była prezentacja unikalnej rekonstrukcji samolotu Louisa Bleriota z 1909 roku. Twórcy rekonstrukcji planują przelot nią nad kanałem La Manche!
Na samolotach Bleriota latali także Polacy - Bronisław Matyjewicz-Maciejewicz i Michał Scipio del Campo. W Warszawie na Polu Mokotowskim pojawiały się samoloty Bleriot XI. 7 kwietnia 1910 roku na takim samolocie latał francuz Guyot i później w tym samym roku lotnik francuski Grand. Podczas "Tygodnia Awiacyjnego" w roku 1911 Polak Jerzy Jankowski osiąga wysokość 500m. W 1913 przybył na Pole Mokotowskie wielki i wybitny awiator Adolphe Pegaud - człowiek który jako pierwszy na świecie wykonywał na swym Bleriocie akrobacje m.in: pętle, beczki i korkociągi!
Czytaj całość artykułu na stronie warszawa.pl
Komentarze