Pierwsze regularne połączenie samolotem napędzanym biopaliwem

A321 w barwach Lufthansy

Linie lotnicze Lufthansa poinformowały, iż w II kwartale 2011 r., jako pierwsze na świecie rozpoczną regularne loty pasażerskie samolotem A321, napędzanym silnikami IAE-V2500, z których jeden będzie wykorzystywał biopaliwo. W kwietniu przyszłego roku przewoźnik planuje otworzyć półroczne próbne połączenie tego typu na trasie Hamburg-Frankfurt-Hamburg.

Testowy silnik będzie zużywał mieszankę 50/50 tradycyjnej nafty oraz biopaliwa. Alternatywny napęd ma zostać certyfikowany w marcu 2011 r. i będzie produkowany przez Neste Oil. Producent będzie także monitorował właściwości paliwa, jego długoterminowy wpływ na funkcjonowanie samolotu oraz dodatkowo zapewni wsparcie techniczne procesu.

Według Wolfganga Mayrhubera, prezesa Lufthansy, w trakcie sześciu miesięcy prób, przewoźnik powinien zmniejszyć emisję CO2 o ok. 1500 ton. "Lufthansa będzie pierwszą na świecie linią lotniczą, która wykorzysta biopaliwo w operacjach lotniczych w ramach długoterminowych testów. Jest to kolejny spójny krok w sprawdzonej strategii zrównoważonego rozwoju, którą od wielu lat z powodzeniem realizujemy  i wdrażamy", dodał. Projekt będzie kosztował około 8,74 mln dolarów.

Tłumaczenie z www.blog.aviasg.com
Źródło: Internet
comments powered by Disqus