Przejdź do treści
Źródło artykułu

Informacja dot. skierowania aktu oskarżenia w sprawie korupcji w ULC

Prokuratura Okręgowa w Warszawie zakończyła śledztwo w sprawie przyjmowania korzyści majątkowej przez pracowników Urzędu Lotnictwa Cywilnego w związku z naruszeniem procedury wydawania licencji lotniczych i naruszeniem procedury egzaminów teoretycznych przeprowadzanych przez Lotniczą Komisje Egzaminacyjną.

W wyniku tego śledztwa w dniu 29 kwietnia 2013 r. do Sądu Rejonowego dla Warszawy Woli w Warszawie został skierowany akt oskarżenia przeciwko łącznie 26 osobom.

Wśród oskarżonych znaleźli się m.in. Naczelnik Wydziału w Departamencie Personelu Lotniczego ULC, Szef Egzaminatorów Teoretycznych Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej i asystent w Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej ULC.  Ww. osobom zarzuca się m.in. przyjmowanie korzyści majątkowych w zamian za zachowania stanowiące naruszenie przepisów prawa tj. ułatwianie uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu teoretycznego na licencję pilota liniowego bądź turystycznego czy też licencję pilota śmigłowcowego  poprzez np. podawanie egzaminowanym w trakcie egzaminu prawidłowych odpowiedzi, informowanie o błędnych odpowiedziach i ich korygowanie.

Do przestępstw objętych ww. postępowaniem dochodziło głównie w latach 2008-2009.

W toku postępowania ustalono, że każdorazowo wartość  korzyści majątkowych przyjmowanych przez ww. funkcjonariuszy publicznych wahała się w granicach od kilkuset złotych do nawet 26 tysięcy złotych. Niekiedy też korzyści majątkowe miały postać rzeczową w postaci nieodpłatnego wykonania usług budowlanych, zapewnienia bezpłatnego pobytu w miejscowości turystycznej, czy też w postaci kosmetyków i markowych alkoholi.

Jednocześnie aktem oskarżenia objęto 21 osób, które starając się o uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu na licencje lotnicze wręczały korzyści majątkowe funkcjonariuszom z Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej Urzędu Lotnictwa Cywilnego, w zamian za pomoc w trakcie tegoż egzaminu.

Łącznie wszystkim oskarżonym zarzucono popełnienie 89 przestępstw.

W stosunku do większości oskarżonych stosowane są środki zapobiegawczego m.in. w postaci poręczeń majątkowych, dozoru policji, a także w postaci  nakazu powstrzymywania się od prowadzenia wszelkiego rodzaju samolotów bądź śmigłowców w ruchu powietrznym.

Jednocześnie do aktu oskarżenia dołączono wnioski dwóch oskarżonych złożone w trybie art. 335 kpk o skazanie ich bez przeprowadzenia rozprawy na kary uprzednio uzgodnione z Prokuratorem.

Przestępstwa zarzucane oskarżonych tj. przyjmowanie korzyści majątkowych w związku naruszeniem przepisów prawa, czy też udzielanie takich korzyści majątkowych  zagrożone są karą pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie
prok. Dariusz Ślepokura

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony