F-82 Twin Mustang wraca do muzeum

F-82 Twin Mustang

Zgodnie z wyrokiem sądu federalnego w Teksasie, Historyczne Siły Powietrzne USA (Commemorative Air Force), straciły pozwolenie na korzystanie z F-82 Twin Mustang, którego przez wiele lat prezentowały na pokazach. Samolot pozostanie własnością Narodowego Muzeum Amerykańskich Sił Powietrznych (National Museum of the U.S. Air Force) w Dayton, w stanie Ohio.
 
"Po niezliczonej liczbie godzin służby, nasi członkowie-ochotnicy, oraz cała załoga są zniechęceni decyzją sądu," powiedział przewodniczący CAF, Stephan Brown. "Samolot został zwrócony muzeum, jak nakazał w lipcu Sąd Okręgowy."
 
CAF liczyły na przywrócenie maszyny do stanu użytkowania, po tym jak uległa zniszczeniu w wypadku w 1987 roku. Wcześniej, przez 20 lat grupa latała na F-82 wspierając wysiłki uhonorowania lotnictwa wojskowego.
 
CAF zaoferowały rezygnację z planów latania tym samolotem, jeśli Siły Powietrzne USA wycofałyby sprawę i pozwoliłyby CAF zachować samolot, lecz ta propozycja została odrzucona. Apelacja do sądu federalnego również nie przyniosła efektu i zakończyła możliwości wpłynięcia na zmianę zdania przez USAF. Jeśli CAF byłyby w stanie wyremontować F-82, byłby to jedyny latający egzemplarz tego samolotu.
 
Przetłumaczono na podstawie artykułu ze strony AVweb.

Źródło: Internet
comments powered by Disqus