EAA AirVenture Oshkosh w tym tygodniu

Air Venture Oshkosh 2012

Przez 51 tygodni w roku, EAA (Experimental Aircraft Association) to międzynarodowa społeczność zrzeszająca ponad 160000 członków, którzy żyją duchem lotnictwa dzięki ogólnoświatowej sieci oddziałów, programów pomocowych i innych wydarzeń.

Ale każdego lata - na jeden tydzień, członkowie EAA i entuzjaści lotnictwa w łącznej liczbie ponad 500000 osób z ponad 60 krajów uczestniczą w zlocie EAA AirVenture, który odbywa się na lotnisku regionalnym Wittman w Oshkosh w stanie Wisconsin, gdzie pielęgnuje się przyjaźnie i celebruje przeszłość, teraźniejszość i przyszłość w świecie latania.

"Najwspanialsze na świecie święto lotnictwa" ma to wszystko, jeśli chodzi o samoloty: wojenne, klasyki, własnoręcznie konstruowane oraz ultralajty. Niektóre normalnie można znaleźć w hangarze na swoim lokalnym lotnisku, z kolei inne są tak wyjątkowe, że nie znajdzie się drugiego takiego egzemplarza. Podaj jakąkolwiek nazwę, a najpewniej znajdziesz taki statek powietrzny w Oshkosh.

Dla wielu, przylot do Oshkosh jest rytuałem inicjacji, którą można spełnić jedynie będąc wśród ponad 10000 statków powietrznych, lądujących na najbardziej w tym czasie ruchliwym porcie lotniczym na świecie.

Nieważne, czy jesteś miłośnikiem lotnictwa czy też dopiero zacząłeś się nim interesować, na pewno znajdziesz coś dla siebie na AirVenture. Bez względu na wiek, będziesz się bawić, znajdziesz tu informacje, i wpadniesz w zachwyt dzięki niezliczonym rozrywkom, odzwierciedlającym ducha lotnictwa wszędzie dookoła. Pokazy lotnicze, akrobacje i pokazy pirotechniczne, fora, warsztaty i prezentacje i wiele innych atrakcji odbywa się podczas AirVenture każdego dnia.

Każdego roku na AirVenture pojawiają się atrakcje, które sprawiają, że uczestnicy pokazów wracają tu w kolejnych latach po więcej. Aby to zrozumieć, trzeba to przeżyć.

Krótka historia EAA AirVenture Oshkosh
Zlot Stowarzyszenia Eksperymentalnych Statków Powietrznych, obecnie znany jako EAA AirVenture Oshkosh, istnieje już prawie tak długo, jak samo stowarzyszenie. Pierwsze spotkanie odbyło się we wrześniu 1953 roku jako część pokazów lotniczych Milwaukee Air Pageant. W tym oryginalnym zlocie EAA na lotnisku Wright-Curtiss (obecnie Timmerman) udział wzięła zaledwie garstka samolotów, głównie własnej konstrukcji oraz te zmodyfikowane. Liczba zarejestrowanych odwiedzających nie przekroczyła 150 osób. Większe wtedy pokazy Milwaukee Air Pageant zniknęły z kalendarza imprez, a spotkania EAA urosły do rozmiarów największej na świecie imprezy lotniczej.

Zloty EAA szybko stawały się w pierwszych latach coraz większe i pod koniec lat 1950tych przestały mieścić się na obszarze lotniska Milwaukee, który był na to przeznaczony. W roku 1959 impreza przeniosła się na Miejskie Lotnisko Rockford (stan Illinois), które było miejscem zlotu przez następną dekadę. Przez ten okres w Rockford zlot EAA ukształtował swoje znaczenie zarówno jako ważne wydarzenie dla własnoręcznie konstruowanych statków powietrznych i wyrobił swoistą sobie przyjazną atmosferę, jaka jest zachowana do dnia dzisiejszego. Przez te lata, takie różne atrakcje, jak samoloty wojenne, antyki czy pokazy akrobacji lotniczych stały się stałą częścią imprezy EAA.

W roku 1969, było oczywistym, że Zlot EAA urósł po prostu do zbyt dużych rozmiarów jak na obiekt w Rockford. EAA wyrosła z działalności „garażowej” do biura i muzeum na przedmieściach Milwaukee we Franklin. Doroczna Konwencja odzwierciedlała ten wzrost, przyciągając setki samolotów pokazowych i dziesiątki tysięcy odwiedzających.

Szukano zatem nowego miejsca. Steve Wittman - legenda lotnictwa, który był członkiem EAA od założenia stowarzyszenia w 1953 roku, zaproponował lotnisko w Oshkosh w stanie Wisconsin. Był tam teren okalający lotnisko, który mógł posłużyć za miejsce obsługi corocznie napływającego natłoku samolotów, samochodów i namiotów. Były dwa długie pasy startowe (wschód/zachód i północ/południe), które się nie krzyżowały, umożliwiając większą przepustowość ruchu. Władze miasta Oshkosh z niecierpliwością wyczekiwali wydarzenia, ciesząc się na zastrzyk ekonomiczny, jaki wytwarzało przybycie tak licznej publiczności. Pod koniec 1969 roku, Zarząd EAA zatwierdził przenosiny do Oshkosh.

Był tylko jeden problem – nie było tam zaplecza czy infrastruktury dla takiej imprezy. Niemniej, grupa wolontariuszy EAA stanęła na wysokości zadania. W ciągu sześciu miesięcy, członkowie EAA stworzyli nowy dom dla zlotu. Ten duch wolontariatu trwa do dziś, co widać po ponad 4000 osób, które poświęcają swój czas i talenty, by wesprzeć przygotowania i skoordynować imprezę zarówno pod względem miejsca jak i atrakcji.

W latach 1970 i 80tych zlot urósł do znaczenia ogólnokrajowego. Frekwencja sięgała każdego roku sześciu cyfr, przez co impreza stała się jednym z najlepszych spotkań lotnictwa sportowego.

EAA AirVenture Oshkosh (nowa nazwa zlotu od 1998 roku) obecnie jest jedną z wiodących światowych imprez lotniczych, przyciągając najwyższych urzędników rządowych, liderów korporacyjnych i setki tysięcy entuzjastów lotnictwa. Obejmuje całe spektrum lotnictwa i przyciąga 10000 samolotów rocznie. Ponad 500000 miłośników lotnictwa, uczestniczących w tym wydarzeniu co roku dostarcza lokalnej i stanowej gospodarce zastrzyk o wartości 110 mln USD przez tydzień trwania imprezy.

Po EAA AirVenture 2008, rozpoczęła się największa dotąd modernizacja miejsca w historii. Projekt, który zostanie zakończony w etapach na przestrzeni 10 lat, zawiera wiele ulepszeń dla odwiedzających, rozbudowę terenu wystawowego i wiele innych, a wszystko po to, by zachować status światowej klasy.

Dziś EAA AirVenture Oshkosh jest międzynarodowym miejscem spotkania miłośników lotnictwa. Uczestnik AirVenture może zapoznać się z nowinkami lotniczymi; odkryć nowe pomysły i techniki podczas około 1000 for i warsztatów; zobaczyć najważniejsze osobistości w lotnictwie, czy też po prostu porozmawiać o samolotach z ludźmi z całego świata. Zlot EAA AirVenture OSHKOSH stał się ważny i wpływowy, ale zachowuje swoją przyjazną i indywidualną atmosferę – jest to jeden z powodów, dla którego rok rocznie świat zlatuje się w Oshkosh.

W tym roku pokazy odbywają się w dniach 23.07-29.07.2012.

Szczegółową rozpiskę tegorocznych atrakcji znajdziecie na stronie EAA AirVenture Oshkosh.
 

Źródło: Internet
comments powered by Disqus

Komentarze

jak komuś wystarczy,to może sobie tutaj troszke po podglądać
http://www.airventure.org/webcams/