"Zamach czy wypadek? Inne spojrzenie na katastrofę gibraltarską" – spotkanie w Warszawie

B-24 Liberator (fot. przystanekhistoria.ipn.gov.pl)

Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki zaprasza na dyskusję „Zamach czy wypadek? Inne spojrzenie na katastrofę gibraltarską” z cyklu „Polskie skrzydła, czyli stulecie polskiego lotnictwa”.

Spotkanie  odbędzie  się  13 czerwca 2019 r. (czwartek) o godz. 17:30 w Przystanku Historia przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.

Do katastrofy lotniczej w Gibraltarze doszło 4 lipca 1943 roku ok. godz. 23:06 czasu lokalnego. Zginęło w nim 16 osób, w tym Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych, generał Władysław Sikorski. W celu zbadania katastrofy przeprowadzono kilka niezależnych śledztw. Nie wszystkie ciała ofiar zostały odnalezione. Historycy nie osiągnęli konsensusu co do przyczyn i okoliczności, jakie towarzyszyły zdarzeniu.

Sześć tygodni przed katastrofą, w czasie gdy Sikorski przebywał w Gibraltarze po raz pierwszy, odbywając podróż na Bliski Wschód, przebywający w Londynie minister w rządzie Sikorskiego, Karol Popiel, odebrał telefon, w którym rozmówca twierdził, że generał zginął podczas wypadku samolotu nad Gibraltarem. Połączenie to uznano za żart, ale po 4 lipca stało się powodem do snucia rozmaitych teorii spiskowych.

Dwa inne samoloty, którymi wcześniej podróżował Sikorski, również miały wypadki. 30 listopada 1942 roku, samolot generała zmuszony był lądować awaryjnie w Montrealu. Inny dziwny przypadek mógł mieć miejsce kilka miesięcy wcześniej, w marcu.

W świetle oficjalnej wersji opisującej okoliczności katastrofy samolotu typu Consolidated LB-30B „Liberator” Mk II numer ewidencyjny AL 523, wydanej na podstawie raportu z prac komisji kierowanej przez dowódcę Dowództwa Lotnictwa Obrony Wybrzeża Królewskich Sił Powietrznych generała Johna Slessora, przyczyną wypadku było zablokowanie sterów wysokości samolotu, do którego doszło z przyczyn niemożliwych do ustalenia.

O okolicznościach śmierci gen. Sikorskiego dyskutować będą dr Władysław Bułhak i Franciszek Grabowski, autor książki "Liberator AL 523. Analiza techniczna katastrofy gibraltarskiej".

Zapraszamy na spotkanie. Wstęp wolny !

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Źródło: Instytutu Pamięci Narodowej
comments powered by Disqus