ILX-27 poleciał!

ILX-27 podczas prób w locie

W dniach 20 – 21 września 2012 roku na poligonie w Zielonce pod Warszawą odbyły się próby w locie bezzałogowego śmigłowca – robota do zadań specjalnych ILX-27. Testy zakończyły się sukcesem.

Śmigłowiec jest przeznaczony przede wszystkim do zastosowań militarnych: prowadzenia rozpoznania z powietrza, ewakuacji żołnierzy z zagrożonych rejonów, realizowania zadań transportowych, jako latająca platforma dla różnych rodzajów broni.

ILX-27 znajdzie także wiele zastosowań cywilnych, np.: akcje w rejonach klęsk żywiołowych, dużych budowli, mostów, węzłów kolejowych, obszarów rolnych i leśnych. Śmigłowiec zbudowany przez Instytut Lotnictwa we współpracy z Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych oraz Wojskowymi Zakładami Lotniczymi Nr 1 S.A. wzbudził ogromne zainteresowanie na targach lotniczych ILA 2012 w Berlinie, przede wszystkim dzięki swoim parametrom technicznym i osiągom.

Maksymalna masa startowa ILX-27 to 1100 kg. Helikopter może udźwignąć osprzęt o masie do nawet 300 kg osiągając prędkość maksymalną 215 km/h! Jego zasięg to 441 km a maksymalny pułap 4 km.

Źródło: Instytut Lotnictwa
comments powered by Disqus

Komentarze

Nie zdziwił bym się, przecież to popularna forma realizacji przetargów w PL.

zaraz ktoś podkupi pomysł, a Polska zapłaci w przetargu tyle samo x10