Przejdź do treści
Europejskie Klastry Rozwoju Technologii – razem na rzecz rozwoju lotnictwa (fot. ilot.lukasiewicz.gov.pl)
Źródło artykułu

Europejskie Klastry Rozwoju Technologii – razem na rzecz rozwoju lotnictwa

Łukasiewicz-Instytut Lotnictwa jest członkiem wielu międzynarodowych grup – wśród nich jest także “GE Research Network for European Technologies Development Clusters” (E-TDC), do którego przystąpił w 2020 roku.

Grupa zrzesza europejskie instytuty badawcze, ośrodki akademickie oraz podmioty GE Aviation (General Electric Company Polska Sp. z o.o., Avio Aero, Polonia Aero), których wspólnym celem jest praca na rzecz budowy przyszłości przemysłu lotniczego. Liderem inicjatywy jest włoskie Avio Aero.

Europejskie Klastry Rozwoju Technologii zrzeszają 25 instytucji badawczych i podmiotów przemysłowych we Włoszech, Polsce i w Czechach. Jest to rozszerzenie Wspólnoty Rozwoju Technologii (TDC – Technology Development Center) uruchomionej w 2016 roku, która miała na celu połączenie Avio Aero z siedmioma najlepszymi włoskimi uniwersytetami i politechnikami.

Współpraca w ramach Europejskich Klastrów Rozwoju Technologii łączy najlepsze praktyki środowisk akademickich oraz przemysłowych. Podmioty działające w klastrach wspólnie przygotowują się do odegrania kluczowej roli w ambitnych wyzwaniach stojących przed lotnictwem (m.in. dekarbonizacja).

Dlaczego przynależność do Europejskich Klastrów Rozwoju Technologii jest dla nas ważna? Ponieważ oznacza to możliwość rozwoju. Jednym z naszych fundamentów jest współpraca pomiędzy światem nauki i przemysłu. Pozwala to tworzyć synergię i kształtować przyszłość w obszarze innowacyjnych technologii. Głęboko wierzę, że razem możemy zdobyć przewagę konkurencyjną w branży lotniczej na całym świecie – wyjaśnia Artur Rudnik, dyrektor Engineering Design Center, pionu merytorycznego Łukasiewicz-Instytutu Lotnictwa.


Artur Rudnik, dyrektor Engineering Design Center (fot. kadr z filmu na Engineering Design Center)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Czytaj więcej

lotnictwo GA
19 maja planowane jest czasowe wyłączenie VOR WAR na okres ok. 9 miesięcy. Tego dnia znika z AIP, a w ślad za tym z elektronicznych map w GPS-ach (po aktualizacji) DVOR/DME WAR. Zaraz potem nastąpi jego fizyczne wyłączenie i rozbiórka obiektu.
bezzałogowe statki powietrzne
Dwa dni konferencji, dwie sesje tematyczne i kilkanaście specjalistycznych wystąpień – tak w skrócie zapowiada się spotkanie dronowe pn. International Drone Event - Świat Pomiarów, które odbędzie się już od 1 do 2 czerwca br. w Centrum Kongresowym Targów Kielce.
wojsko
Wojska lotnicze USA poinformowały w poniedziałek o przeprowadzeniu pomyślnej próby z pociskiem hiperdźwiękowym, który osiągnął pięciokrotną szybkość dźwięku.
bezzałogowe statki powietrzne
14 maja 2022 r. Politechnika Warszawska otworzyła laboratorium Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych na lotnisku w Przasnyszu. To unikalne w skali kraju i Europy miejsce, gdzie prowadzone są badania nad bezzałogowymi statkami powietrznymi oraz technologiami radarowymi.

Nasze strony