Part-M dla lotnictwa ogólnego

ULC

Na swojej stronie internetowej Urząd Lotnictwa Cywilnego przypomina, że 28 września br. jest ostatecznym terminem wdrożenia przepisu Part-M (Załącznik 1 do Rozporządzenia Komisji (WE) 2042/2003) dla lotnictwa ogólnego, tym samym każdy statek powietrzny musi posiadać zatwierdzony Program Obsługi Technicznej (POT), spełniający wymagania przepisu Part-M, M.A.302.

Zgodnie z postulatami zgłaszanymi podczas spotkań roboczych z przedstawicielami środowiska lotnictwa ogólnego w dniach 3-5 lutego br., Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, chcąc ułatwić Użytkownikom i Właścicielom statków powietrznych przygotowanie takiego Programu, opublikował podstawowe wzory Programów Obsługi Technicznej (POT):

  • POT Wzór 1 – POT rekomendowany dla prywatnie użytkowanego statku powietrznego o prostej konstrukcji, MTOM<2730kg, szybowca, motoszybowca lub balonu (zalecany dla właściciela/użytkownika, który samodzielnie chce zarządzać ciągłą zdatnością do lotu);
  • POT Wzór 2 – rekomendowany dla Właścicieli spełniających kryteria Pilota-Właściciela (wg M.A.803), którzy chcą wykonywać ograniczoną obsługę, zgodnie z Załącznikiem VIII do Part-M (zalecany również dla Właściciela, który podpisał ograniczoną umowę na zarządzanie ciągłą zdatnością do lotu);
  • POT Wzór 3 - rekomendowany dla organizacji użytkujących statki powietrzne komercyjnie (wg definicji zawartej w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) 216/2008), zarządzających „dużymi” statkami powietrznymi, statków powietrznych o MTOM>2730kg lub skomplikowanych technicznie statków powietrznych z napędem silnikowym;
  • Każdy wnioskodawca może jednak zdecydować się napisać własną wersję POT – jedynym kryterium jest spełnienie wymagań przepisu Part-M.


Wymienione „Wzory POT” dostępne są na stronie internetowej ULC w zakładce: Technika Lotnicza -> Ciągła zdatność do lotu.

Pod tym samym adresem dostępna jest również informacja o sposobie postępowania przy opracowaniu i zatwierdzaniu Programu Obsługi Technicznej.

Źródło: Urząd Lotnictwa Cywilnego
comments powered by Disqus

Komentarze

Te wzory do niczego się nie nadają. Już 3 miesiące bujam się z ULCem o zatwierdznie POT. Za każdym razem czegoś się przyczepią i są kolejne poprawki. Jakbym miał użyć tego ich wzoru, to by przez rok niczego nie zatwierdzili. Koszmar.