Niemcy/Zakaz lotów nad terenem Oktoberfest

Octoberfest

Krajowe ministerstwo spraw wewnętrznych Bawarii poinformowało w sobotę o wydaniu zakazu lotów nad monachijskimi błoniami, gdzie od 19 września do 4 października odbywa się tradycyjny festyn Oktoberfest. Jak podano, zakaz wprowadziło jeszcze w piątek wieczorem federalne ministerstwo transportu na wniosek bawarskiego ministra spraw wewnętrznych Joachima Herrmanna.

Latający w czwartek nisko nad terenem imprezy samolot reklamowy wywołał zaniepokojenie jej uczestników i liczne telefony na policję. "Strefa zakazu lotów wydaje się nam stosowna w świetle aktualnej sytuacji w dziedzinie bezpieczeństwa" - powiedział Herrmann, nawiązując do najnowszych gróźb terrorystycznych wobec Niemiec. Zakaz ma obowiązywać do końca Oktoberfest.

Jak podał w najnowszym wydaniu niemiecki tygodnik "Der Spiegel", talibowie opublikowali w piątek w internecie siódme już od 11 września nagranie wideo, w którym grożą Niemcom zemstą za wysłanie wojsk do Afganistanu. W nagraniu zamaskowany mężczyzna posługujący się imieniem Adżub ostrzega po niemiecku, że talibowie chcą, by Niemcy "zakosztowali cierpienia, jakie każdego dnia znosić musi lud w Afganistanie". Nagranie prezentuje również potencjalne cele zamachów, w tym monachijski festyn.

E1837/09 - TEMPORARY RESTRICTED AREA ESTABLISHED 2NM RADIUS AROUND 480749N
0113300E AT 'MUENCHEN ZENTRUM, THERESIENWIESE'. ALL FLIGHTS ARE
PROHIBITED IN THIS AREA, EXCEPT POLICE- AND SAR-FLIGHTS. GND - 4500FT AMSL,
25 SEP 18:30 2009 UNTIL 05 OCT 01:00 2009. CREATED: 25 SEP 18:24 2009

Źródło: PAP
comments powered by Disqus