Przejdź do treści
Źródło artykułu

Komunikat ULC dot. przewozów lotniczych

W związku z rozpoczynającym się sezonem wakacyjnym, Urząd Lotnictwa Cywilnego zwraca uwagę na pojawiające się oferty przewozów lotniczych, często zamieszczane w internecie, jak również w formie ogłoszeń lokalnych, w szczególności w rejonach atrakcyjnych pod względem turystycznym.

Urząd podkreśla, iż przedsiębiorstwa oferujące przewozy lotnicze (odpłatny transport pasażerów i towarów) powinny posiadać certyfikat przewoźnika lotniczego oraz – z wyjątkiem lokalnych lotów widokowych, a także przewozów wykonywanych statkiem bez napędu silnikowego (balony wolne, balony na uwięzi – platformy widokowe, szybowce) i/lub samolotem o napędzie silnikowym ultralekkim MTOM do 495 kg – koncesję.

Oba te dokumenty potwierdzają, iż przedsiębiorstwo może legalnie prowadzić swoją działalność i spełnia wymagania dotyczące bezpieczeństwa prowadzonych operacji lotniczych, w tym w szczególności:
1) zatrudnia wykwalifikowany personel z ważnymi licencjami,
2) zapewnia zgodną z wymogami obsługę techniczną statków powietrznych,
3) posiada wymagane ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej,
4) zapewnia wymagany poziom ochrony przed zamachami terrorystycznymi,
5) jest zobligowany do respektowania praw pasażerów oraz szczególnych praw pasażerów niepełnosprawnych.

Szczególną uwagę należy zwrócić na ww. ubezpieczenie, mające zastosowanie w razie ewentualnego wypadku. Posiadanie przez przewoźnika takiego (zgodnego z przepisami Unii Europejskiej) dokumentu jest weryfikowane w toku procesów certyfikacji i koncesjonowania i zapewnia poszkodowanym odszkodowanie bez dochodzenia roszczeń na drodze sądowej. Z drugiej strony – brak dokumentów legalizujących działalność przewoźnika (certyfikatu oraz koncesji) może skutkować odmową wypłaty odszkodowania, nawet w przypadku posiadania ubezpieczenia.

Osoby korzystające z oferty przewozu lotniczego mogą uzyskać informacje o uprawnieniach oferenta do prowadzenia działalności (koncesja i certyfikat) bezpośrednio od niego lub w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego (pod adresami e-mail LOL@ulc.gov.pl i LER@ulc.gov.pl) albo na stronie www.ulc.gov.pl w zakładce „Podmioty nadzorowane”.

Zawiadomienia o wykonywaniu odpłatnego transportu pasażerów przez podmioty nie posiadające ww. uprawnień, a tym samym stanowiące realne zagrożenie dla bezpieczeństwa nie tylko lotnictwa ale też obywateli, należy kierować bezpośrednio do prokuratury (względnie dodatkowo do ULC –np. pod wyżej podane adresy e-mail).

Kto podejmuje lub prowadzi działalność gospodarczą w zakresie transportu lotniczego bez wymaganej koncesji lub certyfikatu podlega administracyjnej karze pieniężnej ( art. 209i oraz art. 209p, art. 209s, art. 209t ustwy Prawo Lotnicze) i/lub grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku (art. 211 ust. 1 pkt 10 lit a ustawy Prawo lotnicze).

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony