Brak dostępu do depesz METAR lotnisk wojskowych

Latajmy Bezpiecznie

Zespół Latajmy Bezpiecznie wystosował pismo do Szefostwa Służby Hydrometeorologii Sił Zbrojnych RP związane z wskazanym w Zgłoszeniu 5/2011 brakiem dostępu dla lotników cywilnych do METARów z lotnisk wojskowych na terenie Polski.

05/2011 Brak dostępu do METAR lotnisk wojskowych

Opis zgłoszenia

W sprawie utrudniania dostępu przez IMGW do informacji z stacji meteo, chciałbym dodać, że nie byłoby problemu, gdyby na każdym polskim lotnisku stał sobie ASOS/AWOS, a dane z tych systemów byłyby dostępne via awiacja.imgw.pl Uniemożliwienie pilotom korzystania z dobrego źródła informacji jakim były stacje meteo, zwłaszcza te zlokalizowane w pobliżu lotnisk, jest działaniem, które śmiało można określić jako stworzenie zagrożenia katastrofą w ruchu lotniczym. Informacje na awiacja.imgw.pl nie wystarczają w sytuacji, gdy na lotnisku nie ma stacji meteo czy obserwatora. Wtedy znajdująca się w pobliżu stacja jest bardzo cennym i potrzebnym źródłem informacji – domagam się od IMGW jako podatnik i pilot przywrócenia dostępu do tych informacji.

Skandalem jest też to, że nie ma dostępu do METAR z lotnisk wojskowych (bo TAF jakimś cudem są dostępne np. przez pcmet, ale nie przez awiacja.imgw.pl). TAF i METAR z lotnisk wojskowych powinny się jak najszybciej pojawić w awiacja.imgw.pl – poprawiłoby to sytuację w zakresie informacji odnośnie aktualnych, a nie prognozowanych warunków.


Pismo Zespołu Latajmy Bezpiecznie do Szefostwa Służby Hydrometeorologii Sił Zbrojnych RP

Źródło: Latajmy Bezpiecznie
comments powered by Disqus

Komentarze

To dotyczy nie tylko lotnisk wojskowych.
EPZA ma stację meteo, ale konia z rzędem temu kto znajdzie dane z tej stacji w internecie.

Dzieki za zaangazowanie w nasze wspolne bezpieczenstwo. Szkoda tylko ze sila razenia zespolu jest niewielka w stosunku do BETONU pochodzacego z okresu mezzozoicznokomunistycznego