„Zrozumieć pogodę” – XV edycja Szkoły Meteorologii Lotniczej

„Zrozumieć pogodę” – XV edycja Szkoły Meteorologii Lotniczej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy oraz Aeroklub „Żar” zapraszają do udziału w XV edycji Szkoły Meteorologii Lotniczej „Meteorologia lotnicza w praktyce”, która odbędzie się w Ośrodku Szkoleniowo Wypoczynkowym "TRÓJKA" w Międzybrodziu Żywieckim w dniach 17 - 22 października 2016 r.

W ramach XV edycji Szkoły Meteorologii Lotniczej Żar odbędą się wykłady w połączeniu z warsztatami prowadzone przez profesjonalistów. Ćwiczenia praktyczne prowadzone będą w małych grupach (8 osobowych) przez doświadczonych synoptyków lotniczych, co zapewni większą efektywność nauki. Zajęcia w niewielkiej grupie umożliwiają także głębszą analizę zagadnień i omówienie wszelkich wątpliwości.

Proponowany system zajęć pozwoli lepiej zrozumieć pogodę oraz prognozy lotnicze, co w konsekwencji poprawi bezpieczeństwo wykonywanych lotów. Ponadto, istotnym atrybutem szkolenia będą również wykłady prowadzone przez doświadczonych pilotów oraz przez przedstawiciela Państwowej Komisji Badań Wypadków Lotniczych. Kurs przebiega w przyjaznej atmosferze, dzięki czemu uczestnicy mogą swobodnie wymieniać się doświadczeniami.

Korzyści z uczestnictwa w szkoleniu:

 • Poznanie nowych technik i metod analizy pogody.
 • Zastosowanie wiedzy teoretycznej w praktyce poprzez udział w warsztatach opartych na studium przypadku.
 • Wykłady z różnych dziedzin lotnictwa i zagadnień z nim ściśle powiązanych.
 • Podniesienie poziomu bezpieczeństwa wykonywania lotów poprzez lepsze zrozumienie pogody i prognoz meteorologicznych.
 • Rozwój osobisty.

Adresatami szkolenia są osoby, które chcą poszerzyć swoją wiedzę z zakresu meteorologii lotniczej nie tylko teoretycznie, ale najbardziej w praktyce.

W ramach wykładów oraz zajęć praktycznych poruszone zostaną następujące zagadnienia:

 • Kompleksowa analiza i prognozowanie oblodzenia, turbulencji i uskoku wiatru.
 • Praktyczna interpretacja obrazów radarowych.
 • Zastosowanie diagramów aerologicznych w prognozach niskich podstaw chmur i widzialności.
 • Analiza wypadków lotniczych.
 • Interpretacja modeli numerycznych.
 • Interpretacja depesz METAR (cywilnych i wojskowych) oraz prognoz lotniczych TAF, GAMET, SWC-PL, SIGMET, AIRMET.
 • Przygotowanie do lotu.

Organizatorami szkolenia są: Tomasz Siejek – IMGW-PIB Warszawa, Bogdan Drenda – Aeroklub Żar, Leonard Brzozowy – IMGW-PIB Warszawa, Izabela Zabłocka – IMGW-PIB Warszawa

Liczba uczestników Szkoły jest ograniczona do 40 osób. Zgłoszenia należy nadsyłać w postaci wypełnionego formularza zgłoszeń, z podaniem dokładnych informacji kontaktowych, przewidywanych terminów przyjazdu i wyjazdu oraz rezerwacji noclegów i wyżywienia na adres e-mail: oslonameteo@imgw.pl

O udziale w szkoleniu będzie decydowała kolejność zgłoszeń.

Formularz zgłoszeniowy

Plan wykładów

Szczegóły szkolenia:

Opłata wpisowa za udział w szkole wynosi 480 zł – cena uwzględnia materiały szkoleniowe oraz udział w imprezach. Uwaga: w/w opłata nie zawiera kosztów zakwaterowania i wyżywienia.
Koszt noclegu i wyżywienia – 95 zł / dzień

Źródło: IMGW
comments powered by Disqus