Przejdź do treści
Źródło artykułu

Hiszpański sektor turystyczny: chaos w komunikacji w środku sezonu szkodzi wizerunkowi kraju

Przedstawiciele sektora turystycznego w Hiszpanii ostrzegają rząd w Madrycie, że problemy logistyczne, w tym niedawna awaria na kolei i środowy chaos na madryckim lotnisku, uderzają w wizerunek kraju, który w tym roku planował przyciągnąć rekordową liczbę turystów.

„Hiszpania, jako jeden z głównych celów turystycznych na świecie, nie może pozwolić sobie na prezentowanie tak złego wizerunku w miejscu, które jest bramą wjazdową i wyjazdową dla milionów turystów” – powiedział cytowany przez dziennik „El Mundo” Juan Molas z Hiszpańskiej Rady ds. Turystyki, odnosząc się do chaosu na madryckim lotnisku Barajas.

Setki ludzi utknęły w środowe popołudnie w długich kolejkach w terminalu nr 4 stołecznego lotniska, największego w kraju, w związku z awarią systemu kontroli paszportowej i brakami personelu do obsługi pasażerów, za co odpowiada MSW. Według mediów pół tysiąca osób nie zdążyło na swoje loty.

Ponadto w poniedziałek miała miejsce awaria sieci trakcyjnej i wstrzymania kursowania około 20 pociągów na trasie pomiędzy Madrytem a Andaluzją na południu kraju. Na tej samej trasie na początku maja doszło do kradzieży okablowania, co również sparaliżowało ruch pociągów.

Resort spraw wewnętrznych „po raz kolejny odwraca się plecami do turystyki” – ocenił Molas. Sektor wezwał rząd do lepszego zarządzania krajową infrastrukturą i o większe inwestycje na ten cel, aby nie odstraszyć turystów w środku sezonu wakacyjnego.

Podobne ostrzeżenia w kwestii pogarszającego się wizerunku kraju wśród zagranicznych turystów sektor wysyłał w maju, kiedy w tym samym terminalu 4 lotniska Barajas regularnie nocowało ok. 500 bezdomnych.

Jak podał w środę Narodowy Instytut Statystyczny (INE), w maju Hiszpanię odwiedziło 9,4 mln turystów. W całym 2024 r. do Hiszpanii przyjechała rekordowa liczba 94 mln zagranicznych turystów; wśród nich było prawie 2,5 mln Polaków, również najwięcej w historii.

W tym roku sektor spodziewał się dalszego wzrostu liczby zagranicznych turystów, choć pierwsze pięć miesięcy roku pokazują pewne wyhamowanie dynamiki. Z najnowszego raportu CaixaBank wynika, że słaby dolar i niepewność polityczna po zwycięstwie Donalda Trumpa w USA spowodowały ograniczenie dynamicznego napływu turystów ze Stanów Zjednoczonych.

Sektor turystyczny odpowiada za ponad 12 proc. PKB Hiszpanii, dając pracę ponad 2,5 mln ludzi, co stanowi 11,6 proc. całkowitego zatrudnienia. Światowa Rada ds. Podróży i Turystyki (WTTC) szacuje, że udział tego sektora w rozwoju hiszpańskiej gospodarki będzie rósł – w 2034 r. może odpowiadać nawet za 17 proc. PKB.

Z Madrytu Marcin Furdyna (PAP)

mrf/ mal/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony