Przejdź do treści
Balon Red Bull Stratos
Źródło artykułu

Red Bull Stratos | Największy załogowy balon w historii lotnictwa

Balon wykorzystywany w misji Red Bull Stratos będzie największym, jaki dotąd wzbił się w powietrze z człowiekiem na pokładzie. To właśnie dlatego odpowiednie warunki meteorologiczne są niezbędne do przeprowadzenia misji. Ostatnia prognoza pogody wskazuje niedzielę, jako najlepszy dzień do jego startu. Dowiedz się więcej o gigancie, który wzbije się w przestworza zabierając ze sobą Felixa Baumgartnera.

Z czego zrobiony jest balon Felixa Baumgartnera?

Balon jest wykonany z prawie przeźroczystych pasów polietylenu (tego samego materiału, z którego robi się torebki foliowe). Połączono je ze sobą za pomocą zgrzewania.

Dlaczego używa się tak delikatnego materiału?

Bardzo duży balon jest potrzebny by wynieść do stratosfery kapsułę kosmiczną Red Bull Stratos, która waży prawie 1 360 kg. Bardzo cienki materiał jest niezbędny żeby ograniczyć jego wagę. I tak balon wykonany z lekkiego i cienkiego polietylenu, którego łączna powierzchnia wynosi ponad 160 tysięcy metrów kwadratowych, waży aż 1 682 kg.

Czym jest wypełniony balon i dlaczego?

Balon jest wypełniony helem, który jest lżejszy od powietrza. Jako taki unosi się i może wynieść ciężki ładunek do stratosfery.

Czym różni się balon na hel od balonów na ogrzane powietrze?


Poza rozmiarem i materiałem, z którego są wykonane różnią się tym, że balony na hel mogą wznosić się wyżej. Balon na ogrzane powietrze ma ograniczenia, ponieważ powietrze, którym jest napełniony musi być podgrzewane. Zazwyczaj ogrzewa się je spalając gaz, co na dużych wysokościach, gdzie brakuje tlenu byłoby niemożliwe. Hel jest lżejszy od powietrza i unosi się sam, bez ogrzewania.


Jak dużo helu mieści się w balonie?

Zespół wtłoczy do niego 5 097 metrów sześciennych helu przed startem. Gdy balon wzniesie się, a ciśnienie powietrza otaczającego balon spadnie, hel rozszerzy się do niemal całej objętości powłoki – 849 505 metrów sześciennych. To 10 razy więcej, niż mieścił balon Joe Kittingera w 1960 i 3 razy więcej niż największy balon, jaki dotąd wypuszczono z człowiekiem na pokładzie (projekt Strato-Lab w 1961 r).

Jakie są wymiary balonu?

Długość nienapompowanego balonu przed startem wynosi 180,56 m
Wysokość balonu na starcie to 167 m
Wysokość od szczytu balonu do spodu kapsuły wynosi około 228 m
Rozmiar balonu na wysokości 36 576 metrów:
- wysokość 102 m / średnica 129 m

Jakie warunki pogodowe są konieczne do wypuszczenia tak dużego balonu?

Czynnik, którego najbardziej obawia się zespół to wiatr. Nie może wiać z prędkością większą niż 3 km/h. Tak samo przy ziemi, jak i na wysokości 244 metrów.


Do czego jeszcze używa się podobnych balonów?

Balony na hel są używane przez naukowców do wynoszenia sprzętu meteorologicznego i teleskopów, które będąc wyżej mogą spojrzeć dalej. Czasami przy ich użyciu, w bliskiej przestrzeni kosmicznej testuje się komponenty przygotowywane do misji kosmicznych.

Czy każdy może latać balonem na hel?

Nie. Wymagana jest specjalna licencja.

Co stanie się z balonem, gdy Felix wyskoczy z kapsuły?


Kiedy centrum kontroli misji stwierdzi, że balon jest nad właściwym obszarem, zdalnie odczepi kapsułę od balonu, który automatycznie zostanie rozerwany. Hel, który w żaden sposób nie zagraża atmosferze zostanie uwolniony. Pusta powłoka balonu spadnie na ziemie. Ekipa naziemna zbierze cały polietylen. Zespół zajmujący się balonem odzyska też cyfrowe urządzenie rejestrujące, które zapisze dane z całego lotu na potrzeby przyszłych lotów stratosferycznych.

Kto wypuszcza balon?

Startem balonu zajmuje się zespół ATA Aerospace – firmy z ponad 50 letnim doświadczeniem, która brała udział także w niektórych misjach Joe Kittingera. ATA Aerospace stale współpracuje z U.S. Air Force przy projektach związanych z wielkimi wysokościami. Cały zespół balonu Red Bull Stratos ma za sobą tysiące startów. Szefem zespołu kierującym pracą ekipy naziemnej na pasie startowym jest Ed Coca. Z centrum kontroli misji start nadzoruje Tracy Gerber.

Iloma balonami dysponuje zespół misji Red Bull Stratos?

Zespół miał dwa identyczne balony na potrzeby rekordowego skoku Felixa. Jeden został użyty podczas wstrzymanego startu 9 października i nie może być wykorzystany ponownie. Identyczny balon zapasowy zostanie użyty do następnej próby. Zespół rozważa możliwość wyprodukowania trzeciego balonu w razie konieczności.
 
W środę odliczanie do startu zostało wznowione. Prognozy wskazują, że kolejne okno pogodowe otworzy się w niedzielę. Przebieg misji będzie można śledzić "na żywo":
w internecie:
    www.redbull.pl,
    www.redbullstratos.com,
    www.tvn.24.pl;
w telewizji:
    na antenie TVN 24
oraz w sieci komórkowej Red Bull Mobile.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony