Grupa WB podpisała z koreańskim koncernem Hanwha umowę ws. produkcji w Polsce pocisków rakietowych
Polska firma zbrojeniowa Grupa WB podpisała z południowokoreańskim koncernem Hanwha umowę wykonawczą, na mocy której powstanie spółka, której zadaniem będzie wspólna produkcja pocisków rakietowych. W ramach kontraktu ma w Polsce powstać fabryka tych pocisków.
Umowa została podpisana na trwających właśnie w Korei Południowej targach zbrojeniowych KADEX, przy udziale wiceszefa MON odpowiedzialnego za zbrojenia Pawła Bejdy oraz Hyuna Ki Cho z koreańskiej agencji zbrojeniowej DAPA.
"Grupa WB i Hanwha Aerospace podpisały dzisiaj na targach KADEX w Korei Południowej umowę wykonawczą dotyczącą zasad powołania spółki joint venture, której zadaniem będzie wspólna produkcja pocisków rakietowych na terenie Polski" - podano w komunikacie WB opublikowanym w środę na portalu X.
Z kolei MON poinformowało, że chodzi o rozpoczęcie w Polsce produkcji pocisków rakietowych CGR-080 kalibru 239 mm, o zasięgu ok. 80 km.
Pociski te to jeden z podstawowych typów amunicji wykorzystywanych w polskim wojsku wyrzutniach rakiet HOMAR-K, które oparte są o koreański system K239 Chunmoo, produkowanych przez Hanwhę. Docelowo do polskiej armii ma trafić niemal trzysta takich wyrzutni, dlatego kluczowe jest zapewnienie odpowiedniego zapasu amunicji do nich.
"W toku realizacji kontraktu przewidywana jest budowa fabryki, której docelowe moce wytwórcze amunicji osiągną pułap kilku tysięcy pocisków rakietowych typu CGR-080 w skali roku” - wskazano w komunikacie MON.
Zaznaczono, że umowa obu firm przewiduje transfer technologii produkcji kierowanych pocisków rakietowych, wyposażenie linii technologicznej, a także przekazanie licencji do produkcji pocisków. "Wypracowane podejście polsko-koreańskiego przemysłu jest kolejnym krokiem do uzyskania autonomii w zakresie produkcji pocisków rakietowych i możliwości w obszarze odstraszenia potencjalnych agresorów" - oceniło MON.
Do polskich jednostek artyleryjskich w 16. i 18. dywizji zmechanizowanej już trafiło ok 40. pierwszych wyrzutnie HOMAR-K, czyli systemy wyrzutni K239 Chunmoo osadzone na ciężarówkach Jelcza i m.in. wyposażone w polski system zarządzania TOPAZ. (PAP)
mml/ mok/
Komentarze