Przejdź do treści
Cessna Citation Ascend - wizualizacja Textron Aviation
Źródło artykułu

Cessna Citation Ascend – nowy średniej wielkości odrzutowiec biznesowy

22 maja., podczas tegorocznej edycji targów lotniczych European Business Aviation Convention & Exhibition (EBACE) w Genewie, koncern Textron Aviation zaprezentował Cessnę Citation Ascend, nowy średniej wielkości odrzutowiec biznesowy. 

Samolot, który ma pomieścić dziewięciu pasażerów w standardowej konfiguracji i dwunastu w maksymalnej, to najnowsza wersja popularnej serii odrzutowców Citation 560XL, których na całym świecie jest użytkowanych ponad 1000 egzemplarzy. 

W stosunku do poprzednich wariantów tej rodziny biznes jetów, nowością jest przebudowany kokpit, wyposażony w zestaw awioniki Garmin 5000 oraz odnowiona i konfigurowalna kabina z większymi o 15% oknami, które dodatkowo są wyposażone w sterowane cyfrowo rolety.

W ramach rozwoju tej koncepcji, producent brał pod uwagę komentarze rady projektowej złożonej z właścicieli, pilotów, mechaników i pasażerów.

Cessna Citation Ascend będzie napędzana silnikami Pratt & Wittney Canada PW545D, a jej pierwszy lot ma się odbyć jeszcze przed końcem 2023 r. Zgodnie z obecnymi przewidywaniami, odrzutowiec ma wejść do służby w 2025 r. 

Cessna Citation Ascend – nowy średniej wielkości odrzutowiec biznesowy

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony