Grob zbankrutował

GROB Aerospace
Grob Aerospace, niemiecki producent kompozytowych samolotów ogłosił bankructwo. 3 listopada zwolnił większość pracowników. Producentowi nie udało się znaleźć inwestora strategicznego.

Mówi się że przyczyną bankructwa był business-jet SPn. Do końca bieżącego roku, Grob miał sprzedać 6 egzemplarzy tego kompozytowgo odrzutowca z promesą Niella Olvera, prezesa firmy, na utrzymanie produkcji na poziomie 50 sztuk samolotów rocznie.

Proces rozwoju nowego samolotu dyspozycyjnego, został wstrzymany po katastrofie drugiego prototypu samolotu. To z kolei spowodowało wycofanie się inwestora strategicznego. 18 sierpnia władze Groba zostały zmuszone do rozpoczęcia procedury upadłościowej, poszukując nowego inwestora. Niestety, kryzys finansowy odciął możliwość kredytowania firmy a rozmowy z kolejnymi inwestorami nie przynosiły oczekiwanych rezultatów. Wszystko to skłoniło prezesa Groba, Niall Olvera do wydania 31 października oświadczenia, w którym poinformował, że niemieckie prawo zmusza do ogłoszenia upadłości.

Grob Aerospace to jeden z największych na świecie i najbardziej doświadczonych producentów samolotów kompozytowych od 1971 roku. W ciągu swojej 37 letniej historii Grob Aerospace, dostarczył ponad 3500 statków powietrznych, które przeleciały więcej niż 7mln godzin na 5 kontynentach. Ich oferta produktowa ewaluowała od pionierskich szybowców w latach 70tych, poprzez bijące rekordy wysokości statki powietrzne w latach 80tych i 90tych, aż do dzisiejszej wiodącej linii supernowoczenych biznes jetów, jak i samolotów do zadań specjalnych i szkolenia.

W 2007 roku Grob Aerospace z siedzibą w Zurichu i zakładami badawczo-rozwojowymi w niemieckim Tussenhausen-Mattsies założył filię w pełni należącą do Amerykańskich właścicieli, po to by szybciej spełniać formalne wymogi rynku amerykańskiego.
Źródło: Grob Aerospace
comments powered by Disqus