Samorząd może dostać za darmo grunt na utworzenie lotniska cywilnego
NOWE PRAWO - Samorządy są, jak na razie, tylko teoretycznie zainteresowane tworzeniem lotnisk. Od wejścia w życie ustawy ułatwiającej zdobycie terenu pod inwestycje do Urzędu Lotnictwa Cywilnego nie wpłynął ani jeden wniosek o założenie lotniska.
Zainteresowanie procedurą związaną z założeniem lotniska wyrażają przedstawiciele samorządów: Sochaczewa, Mińska Mazowieckiego, Kielc, Kamienia Śląskiego oraz Niedźwiady.
- Samorządy coraz częściej pytają o procedurę zarejestrowania lotniska - mówi Elżbieta Konieczna, naczelnik wydziału rejestracji lotnisk i ewidencji lotnisk Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
Wszystko dzięki nowelizacji ustawy o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego, która weszła w życie 22 sierpnia. Umożliwia ona przekazanie samorządom terytorialnym, w formie darowizny, niewykorzystywanych lotnisk wojskowych.
- Ustawa będzie miała zasadnicze znaczenie dla przyspieszenia uruchomienia lotniska komunikacyjnego w Radomiu Sadkowie - mówi Czesław Jarosz, prezes Portu Lotniczego Radom.
- To duży krok naprzód, który znacznie ułatwi tego typu przedsięwzięcia - twierdzi z kolei Przemysław Nowak, prezes Mazowieckiego Portu Lotniczego w Sochaczewie. Pracujemy na bazie nowej ustawy, choć stowarzyszenie, które było inicjatorem przedsięwzięcia mającego na celu zagospodarowanie byłego lotniska wojskowego w Sochaczewie, zaczęło działać dużo wcześniej - mówi Przemysław Nowak.
Ustawa umożliwia jednak przekazanie tylko tych lotnisk, które nie zostały wykorzystane na potrzeby wojska i znajdują się w dyspozycji Ministerstwa Obrony Narodowej oraz przekazane zostały Agencji Mienia Wojskowego.
Więcej czytaj w dzisiejszej Gazecie Prawnej
Komentarze