Przejdź do treści
gazetaprawna.pl
Źródło artykułu

Samorząd może dostać za darmo grunt na utworzenie lotniska cywilnego

NOWE PRAWO - Samorządy są, jak na razie, tylko teoretycznie zainteresowane tworzeniem lotnisk. Od wejścia w życie ustawy ułatwiającej zdobycie terenu pod inwestycje do Urzędu Lotnictwa Cywilnego nie wpłynął ani jeden wniosek o założenie lotniska.

Zainteresowanie procedurą związaną z założeniem lotniska wyrażają przedstawiciele samorządów: Sochaczewa, Mińska Mazowieckiego, Kielc, Kamienia Śląskiego oraz Niedźwiady.

- Samorządy coraz częściej pytają o procedurę zarejestrowania lotniska - mówi Elżbieta Konieczna, naczelnik wydziału rejestracji lotnisk i ewidencji lotnisk Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Wszystko dzięki nowelizacji ustawy o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego, która weszła w życie 22 sierpnia. Umożliwia ona przekazanie samorządom terytorialnym, w formie darowizny, niewykorzystywanych lotnisk wojskowych.

- Ustawa będzie miała zasadnicze znaczenie dla przyspieszenia uruchomienia lotniska komunikacyjnego w Radomiu Sadkowie - mówi Czesław Jarosz, prezes Portu Lotniczego Radom.

- To duży krok naprzód, który znacznie ułatwi tego typu przedsięwzięcia - twierdzi z kolei Przemysław Nowak, prezes Mazowieckiego Portu Lotniczego w Sochaczewie. Pracujemy na bazie nowej ustawy, choć stowarzyszenie, które było inicjatorem przedsięwzięcia mającego na celu zagospodarowanie byłego lotniska wojskowego w Sochaczewie, zaczęło działać dużo wcześniej - mówi Przemysław Nowak.

Ustawa umożliwia jednak przekazanie tylko tych lotnisk, które nie zostały wykorzystane na potrzeby wojska i znajdują się w dyspozycji Ministerstwa Obrony Narodowej oraz przekazane zostały Agencji Mienia Wojskowego.

Więcej czytaj w dzisiejszej Gazecie Prawnej

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony