Przejdź do treści
Źródło artykułu

Będzie łatwiej o grunty pod budowę lotnisk

Sejm przyjął w czwartek poprawki Senatu do ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego. Nowe przepisy mają ułatwić pozyskiwanie gruntów pod budowę lotnisk.

Sejm przyjął poprawkę, zgodnie z którą wniosek o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji w zakresie lotniska użytku publicznego będzie można składać do końca 2015 roku. Inna przyjęta poprawka zakłada, że do wniosku należy dołączyć opinię prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Nowa ustawa reguluje zasady uzyskiwania zezwolenia na utworzenie lotniska, jego lokalizacji, zatwierdzenia podziału nieruchomości, przejmowania z mocy prawa nieruchomości i zezwoleń na rozpoczęcie robót budowlanych.

Zgodnie z ustawą ma być wydawana tylko jedna decyzja administracyjna - zezwolenie na realizację inwestycji. Wniosek będzie rozpatrywał wojewoda. Decyzja musi być wydana do trzech miesięcy od złożenia wniosku. Przed jego złożeniem będzie trzeba uzyskać opinie zarządów województwa i powiatu oraz wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Gdy taka opinia nie zostanie wydana w 14 dni od zwrócenia się o nią, wniosek może trafić do wojewody bez tego dokumentu.

Ustawa wskazuje osoby, którym przysługuje odszkodowanie za pozbawienie praw do nieruchomości oraz odszkodowanie, gdy na prawie własności czy użytkowania wieczystego ustanowiono ograniczone prawa rzeczowe związane z powstaniem lotniska.

Przyjęto zasadę, że nieruchomości znajdujące się w obszarze lotniska, a stanowiące własność Skarbu Państwa, nie mogą być przedmiotem obrotu

Przyjęto zasadę, że nieruchomości znajdujące się w obszarze lotniska, a stanowiące własność Skarbu Państwa, nie mogą być przedmiotem obrotu. Rozwiązanie to ma zapobiegać spekulacyjnemu obrotowi gruntami. Ustawa przewiduje kary za nie wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji.

Zakładający lotnisko będą też mieli prawo nabywania na rzecz Skarbu Państwa tzw. "resztówek" - leżących poza obszarem lotniska części nieruchomości, które nie nadają się do wykorzystania na dotychczasowe cele. Takie rozwiązanie powinno usprawnić proces wykupu gruntów.

Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony