Rekord prędkości ustanowiony samolotem napędzanym ekologicznym paliwem

Richard "Smokey" Young

Rada Administracyjna Sportów i Światowych Rekordów Lotniczych oficjalnie potwierdziła, iż 11 września 2010r. Richard "Smokey" Young (amerykański pilot akrobacyjny i wyczynowy), ustanowił międzynarodowy rekord prędkości, wykorzystując do tego celu samolot napędzany bezołowiowym paliwem SwiftFuel. Międzynarodowa Federacja Lotnicza (FAI) z siedzibą w Lozannie, w Szwajcarii, poinformowała, iż uznaje ten wynik, jako nowy rekord prędkości na odcinku 100 km, dla konstrukcji z silnikiem tłokowym o wadze od 300 do 500 kg.

Young wykonał lot w dwie strony z regionalnego lotniska Jacqueline Cochran w Thermal, w Kalifornii, do Salton Sea. W czasie przelotu osiągnął średnią prędkość prawie 450 km/h, używając SwiftFuel opracowanego przez firmę Swift Enterprises z Purdue Research Park, w stanie Indiana. Tym samym, lotnik pobił rekord 432 km/h z 2004 r., który ustanowiony został maszyną napędzaną ołowiową benzyną lotniczą.

"Wybrałem SwiftFuel, ponieważ jest to jedyne wiarygodne odnawialne paliwo bezołowiowe, jakie znam", powiedział Young. "Moje cykliczne loty na SwiftFuel coraz bardziej mnie utwierdzają, że ‘zielone’ paliwo jest kierunkiem, w którym powinno podążać lotnictwo ogólne".

Young, który jest instruktorem lotnictwa w Programie Szkolenia Pilotów w Orange Coast College w Costa Mesa, w Kalifornii, wyjaśnił jak wyczyn ten wpłynie na przyszłość jego zespołu wyścigowego.

"Ten rekordowy lot pomógł zweryfikować właściwości działania Swift 100SF i sygnalizuje zaangażowanie się naszego zespołu w poszukiwanie ekologicznych alternatyw dla obecnych paliw lotniczych", stwierdził Young. "Liczymy na kontynuację tego projektu poprzez ustanowienie innych rekordów i stosowanie w czasie pokazów lotniczych wyłączne biopaliw", dodał. Opracowaniem silnika pracującego na 100SF zajęła się firma Pacific Continental Engines z Pacoima, w Kalifornii.

Źródło: GA News
comments powered by Disqus