Perlan 2 gotowy do lotu na wysokość 90 tys. stóp

Perlan 2 (fot. perlanproject.org)

Firma BRS Aerospace, dostawca balistycznych spadochronów ratunkowych dla małych samolotów, wyposażyła w BRS (Ballistic Recovery Systems) eksperymentalny szybowiec Perlan 2, który w tym roku w ramach przygotowań do Perlan Mission II, ma ustanowić kolejny rekord wysokości lotu statku powietrznego bez napędu.

3 września 2017 r., szybowiec Perlan II wyprodukowany przez koncern Airbus osiągnął wysokość 52 172 stóp (15 902 m). Statek powietrzny został wtedy wyniesiony w powietrze z argentyńskiego lotniska El Calafate w prowincji Ziemia Ognista (Tierra del Fuego). W ramach kolejnej misji szybowiec będzie próbował wznieść na wysokość ponad 90 tys. stóp.

Wyposażenie szybowca Perlan 2 w spadochron ratunkowy ma zapewnić mu bezpieczeństwo w przypadku nieprzewidzianych trudności. Podobne systemy są stosowane m.in. w samolotach Cirrusa i Cessny. Ogółem firma BRS dostarczyła już 35 tys. systemów spadochronowych, które zostały zamontowane nie tylko w certyfikowanych konstrukcjach, ale także eksperymentalnych, ultralekkich, bezzałogowych i wojskowych.

Źródło: GA News
comments powered by Disqus