Zbigniew „Funio” Chłopecki, pilot "Wiedeńczyka" odszedł do „Niebieskiej Eskadry”

Zbigniew Chłopecki "Funiek" (fot. Fundacja "Wiedeńczyk" AN-2/FB)

Fundacja "Wiedeńczyk" AN-2 z wielkim żalem poinformowała, że 31 lipca 2018 r. w nocy w szpitalu w Brzesku zmarł Zbigniew Chłopecki, pilot słynnego "Wiedeńczyka", Prezes Fundacji Wiedeńczyk.

Starszy chorąży sztabowy pilot Zbigniew Chłopecki ps. "Funiek" urodził się 22 stycznia 1956 r. w Radomiu, w rodzinie o wojskowych i lotniczych tradycjach. W 1976 roku rozpoczął naukę w Szkole Chorążych Lotnictwa w Dęblinie, którą ukończył w 1979 roku. Przez cały okres służby związany był z Krakowem i jednostką w podkrakowskich Balicach – kolejno z 13 pułkiem lotnictwa transportowego, 13 eskadrą lotnictwa transportowego oraz 8 Bazą Lotnictwa Transportowego. Podczas służby wykonywał loty na samolotach An-2: loty dzienne i nocne w każdych warunkach pogodowych, loty ratownicze, loty desantowe oraz holowanie celu powietrznego wykorzystywanego do ćwiczeń w strzelaniu ostrą amunicją przez załogi śmigłowców Mi-2 i Mi-24.

Szczególnym sentymentem darzył jeden z samolotów służących w jednostce, Antonowa An-2 o numerze taktycznym 7447, zwanego "Wiedeńczykiem" (od spektakularnej ucieczki za Żelazną Kurtynę do Wiednia w 1982 roku, do której posłużyła właśnie ta maszyna). Dzięki staraniom "Fuńka" oraz jego partnera z kokpitu Jerzego Antonkiewicza ps. "Jerry" samolot nie tylko modernizowano, ale uczyniono z niego swoistą maskotkę krakowskiej jednostki w unikatowym, smoczym malowaniu. Dopiero po ostatecznym wycofaniu "Antków" z wojska starszy chorąży sztabowy Zbigniew Chłopecki podjął decyzję o przejściu do rezerwy.

Karierę wojskową "Funiek" zakończył w styczniu 2014 w stopniu starszego chorążego sztabowego z nalotem 3700 godzin. Został wyróżniony tytułem i odznaką Zasłużonego Pilota oraz uzyskał klasę mistrzowską pilota wojskowego.

W cywilu Zbigniew Chłopecki kontynuował lotniczą pasję i do końca swoich dni nie rozstał się ze swoim "smoczym oczkiem w głowie" oraz lataniem. Został instrukorem lotnictwa i nadal spędzał czas za sterami, uzyskujac łaczny nalot około 4500 godzin. Po przekazaniu "Wiedeńczyka" do krakowskiego Muzeum Lotnictwa Polskiego wraz z Jerzym Antonkiewiczem założył Fundację Wiedeńczyk An-2, której głównym celem stało się utrzymanie samolotu w stanie lotnym. Od 2014 roku "Wiedeńczyk" pilotowany przez Zbigniewa Chłopeckiego "Fuńka" i Jerzego Antonkiewicza "Jerrego" pojawiał się na licznych imprezach lotniczych w calej Polsce, budząc za każdym razem olbrzymie zainteresowanie.

Uroczystości pogrzebowe Zbigniewa Chłopeckiego odbędą się 7 sierpnia 2018 roku na krakowskim cmentarzu Prądnik Czerwony (Batowice) przy ulicy Powstańców 48 – w Kwaterach Wojskowych o godzinie 12:20.

Źródło: Fundacja Wiedeńczyk AN-2
comments powered by Disqus